Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.

Buharlı Tren

Başlatan Sosyaldeyince, 25 Nisan, 2014, 19:03

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

25 Nisan, 2014, 19:03 Son düzenlenme: 06 Mart, 2020, 14:39 Sosyaldeyince
Buharlı Tren


İngiltere'de Stockton ve Darlington arasında, 1825 yılında, o zamana kadar yapılmış en uzun demiryolu döşendi. 35 kilometrelik bu demiryolu kömür taşımacılığı için yapılmış olsa da insan da taşınıyordu.

       

1829 yılında, Liverpool ve Manchester Demiryolu şirketi lokomotif seçimi için yarışma düzenledi ve yarışmayı Robert Stephhenson'un ürettiği Rocket isimli lokomotif kazandı. Rocket, saatte 25 km hızla 110 kilimetre yol aldı.
        Amerika Birleşik Devletlerinde, önceleri yük taşımacılığında kullanılan buharlı trenler 1930 yılında, "Charlestown'un En İyi Dostu" adlı lokomotif ilk yolcularını taşımaya başladı.           

       

                    Buharlı Tren Nasıl Çalışır?
        Lokomotif çelik bir gövde, demir tekerlekler ve bir motordan oluşur. Bu lokomotiflerde ocaktaki kömür yanar ve kazandaki suyu ısıtır. Elde edilen buhar, buhar kutusunda toplanır ve çok sıcak buhar taşıyan borulara geçer. Burada ocaktan gelen gazlarla iyice ısınır. Buhar miktarı sürücü tarafından kullanılan bir kumanda koluyla ayarlanır. Duman ve çıkış gazları, başka bir boru sistemiyle kazan içinden geçip bacadan çıkarlar. Bu borular, içinden geçen sıcak duman ve gazlarla suyu ısıtırlar. İyice ısıtılmış buhar, hareketli sübaptan geçip silindire gelir ve pistonu hareket ettirir. Bu hareket, çubuklarla tekerleklere geçer ve tren hareket eder.


share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf