Yaz Kursu Planları
site tanıtım
sosyal bilgiler uygulama

Ay Tutulması Gönderen Konu: Ay Tutulması  (Okunma sayısı 2404 defa)

Çevrimdışı Sosyaldeyince

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 4468
    • Sosyaldeyince.com
Ay Tutulması
Ay Tutulması
« : 25 Nisan 2014, 18:58 »

Ay tutulması

Ay kendi yörüngesinde dolanırken, kimi zaman Dünya'nın gölgesine girer. Buna Ay tutulması denir. Ay tutulması, dolunay zamanında ve ayın düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana gelir. Ay'ın Dünya'nın gölgesine girmesi ile Güneş'ten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür. Güneş karşı düğüm noktasında veya ona yakın olmalıdır. Bu şartlar altında Dünya'nın gölgesi Ay'a düşer. Bu 90.957.42.000.000.000.0 km uzanan gölge konisi ay uzaklığından yaklaşık 8800 km geniştir. Ay saatte 3456 km hareket ettiği için, ortalama Ay tutulmasının zamanı yaklaşık 40 dakika ile bir saat arasında değişir. Ay tutulması, yeryüzünün ayın ufuk çizgisinin üzerinde olduğu herhangi bir bölgesinden gözlenebilir.
Ay'a karşı olan Dünya yüzeyine çarpan güneş ışınları Dünya'nın atmosferi tarafından kırıldığı için, Ay tutulmasında Ay tamamen kaybolmaz. Dünya etrafında kırılan ışıklarda mavi renk yutulduğu ve kırmızı renk yansıtıldığı için, Dünya'nın gölgesi kırmızı renkte görülür. Bu güçsüz ışık kalıntıları görünürlüğü mahalli atmosferik şartlara bağlı olarak Ay'ı tuhaf bir bakır renginde ortaya çıkarır.
Dünya, Ay ve Güneş'in bazı değişik durumları Kısmi Ay Tutulmasını sağlar. Bu durumlarda Ay'ın üzerine Dünya'nın tam gölgesi değil, kısmi gölgesi düşer.
Ay tutulması genellikle yılda iki kere ortaya çıkar. Bazı özel durumlarda ay tutulmasının hiç ortaya çıkmadığı veya üç defa ortaya çıktığı da olabilir.

Ay tıpkı Dünya gibi, kendinden ışık vermez. Güneşten aldığı ışığı yansıtır. Onun için, Dünya Güneş'le Ay'ın arasına girdiği zaman Ay kısmen veya tamamen görünmez olur. Başka bir deyişle, Güneşten aldığı ışığı her zaman aynı açıdan yansıtmaz. Hilal, yarımay, dolunay gibi şekillerde görünür ki bunlara Ay'ın evreleri (safhaları) denir. Ay'ı bütün olarak ancak Dünya'ya dönük yüzü Güneş'in karşısına geldiği zaman görülür. Ay'ın aydınlık yüzü Güneş'in karşısına geldiği zaman hiç görünmez. Ay, Dünya ile Güneş'in arasına girdiği zaman, Dünya'nın gölgesinden çıkarken görülen ince şekli yeniay'dır. İki hafta sonra dolunay'ı görülür. 29,5 gün sonra Ay tekrar Güneş'in karşısına geçer ve tekrar yeniay görünür. Ay'ın evreleri şu dört isimle adlandırılır: Yeni ay: Ay'ın aydınlık olmayan tarafı dünyayı kaplamıştır. Ay dünyadan açıkça görülemez. Fakat Güneş tutulması süresince görülebilir. İlk dördün: Ay'ın yeniay evresinden bir hafta sonra yarım daire biçiminde (D) göründüğü evre; Güneş'e göre açısal uzaklığı 90° olduğu andaki görünüşü. Dolunay: Ay'ın tam bir daire olarak dolgun, parlak görüldüğü evre. Son dördün: Ay'ın Dünya'dan sol yarısının aydınlık gözüktüğü evre.Linkback: https://www.sosyaldeyince.com/videolar/ay-tutulmasi-t772.0.html

share button  


Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

sosyal bilgiler

Ay Tutulması
Ay Tutulması
« : 25 Nisan 2014, 18:58 »
sosyaldeyince.net


xx
Güneş Tutulması

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
2248 Gösterim
Son İleti 25 Nisan 2014, 21:53
Gönderen: Sosyaldeyince
xx
20 Mart'ta Güneş tutulması Olacak

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
1647 Gösterim
Son İleti 19 Mart 2015, 20:29
Gönderen: Sosyaldeyince