Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

ARAMA KURTARMA DERNEĞİ - AKUT

Başlatan Sosyaldeyince, 07 Nisan, 2015, 14:12

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

07 Nisan, 2015, 14:12 Son düzenlenme: 07 Ağustos, 2018, 15:14 Sosyaldeyince
ARAMA KURTARMA DERNEĞİ - AKUT
Akut, deprem, sel, çığ gibi doğal afetler ile doğada kaybolan, zor durumda bulunan insanları arama ve kurtarma çalışmalarında görev alan sivil toplum kuruluşudur.


Akut 1995 yılında kurulmuştur. AKUT, aynı yıl Uludağ'da ilk kurtarma faaliyetini gerçekleştirmiştir. Dernek, 14 Mart 1996 yılında "AKUT Arama Kurtarma Derneği" adı altında resmî kuruluşunu tamamlamıştır.
lösev logo
Doğa koşullarında meydana gelen kaybolma ve kaza olaylarında, deprem, sel gibi doğal afetlerde ve büyük kazalarda, tamamen gönüllü olarak, başı dertte olan kişilere en kısa sürede ulaşmak kazazedelere temel ilkyardım desteğini sağlamak ve bu tür olaylarda can kaybını en aza indirmek amacıyla kurulmuştur.
Akut, ülkemizde 17 Ağustos 1999 tarihinde Gölcük'te meydana gelen ve Marmara bölgesinde yaşayan binlerce insanı etkilen depremde gösterdiği başarılı arama kurtarma çalışmaları sayesinde sesini tüm Türkiye'ye duyurmuş ve büyük takdir toplamıştır. Uluslar arası arama kurtarma çalışmalarına da katılan Akut, sivil toplum kuruluşları arasında saygın bir yere gelmiştir.
AKUT Çocuk Akademisi, AKUT Spor Kulübü, AKUT Kültür Sanat Kulübü, AKUT Kent Gönüllüleri, AKUT Öğrenci Toplulukları, AKUT Vakfı gibi yapılanmalarıyla, her yaş grubundan bireye ulaşmayı hedefleyen AKUT, % 100 gönüllülük esasıyla işleyişine devam etmekte; bağışlar ve kurumlara verdiği eğitimlerle mali kaynak sağlamaktadır.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf