Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Ahi Evran ve Ahilik

Başlatan Sosyaldeyince, 29 Mart, 2015, 01:53

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

Ahi Evran ve Ahilik
Selçuklular'dan Osmanlı'ya uzanan, esnaflar arasında yardımlaşma ve dayanışmayı sağlayan, mesleki eğitim kurumu ahilik.Asıl adı Şeyh Nasuriddin Ebul Hakayık Mahmud bin Ahmet el Hayı olan Ahi Evran İran'ın Hoy şehrinde 1171’de doğdu. Ahi Evran bir gönül adamı, bir bilge kişidir. Çocukluğunda Ahmet Yesevi'nin öğrencilerinden dersler almış, sonra İslam dünyasının en önemli kültür merkezlerinden Bağdat'a gitmiş, orada büyük alimlerden ders almıştır.
Ahi Evran’ın bütün Anadolu'yu derinden etkileyen ahilik fikrinin temelinde tasavvufi terbiyesi vardır. Ahi Evran yaptığı hac ziyareti sonrası Anadolu'ya gelir ve Kırşehir'e yerleşir. Kırşehir'e varan ve yerleşen Ahi Evran ömrünün geri kalan kısmını burada geçirir. Burada da görkemli bir teşkilatlanmanın hamurunu yoğurmaya başlar.
Ahilik 13. yüzyılda Anadolu'da vücut bulmuş Kırşehir merkezli bir dünya projesidir. Ahilik, Anadolu'nun vatanlaşmasını, Osmanlı Devleti’nin cihan devleti olmasını sağlayan bir sistemdir.
Ahi Evran ve Ahilik


"Ey oğul, gerektirir ki güzel ahlaktan aklıselimden dışarı adım atmayasın, nefsine ve şeytana uymayasın, haramdan iğrençliklerden kaçınasın. Sünnetleri kocaltmayasın, elinle koymadığını götürmeyesin, kimsenin sanatına tamah etmeyesin. Kimsenin çoluk çocuğuna hıyanet nazarı ile bakmayasın, kimseye kibir haset etmeyesin. Her kimin ayıbını görürsen örtesin. Dünyaya aşırı muhabbet göstermeyesin, senden büyüğüne izzeti ikram edesin, hürmet ve hizmette bulunasın. Hayır işlerinde elinden geleni yapmaya kusur etmeyesin."

Ahi Evran dini alanda yirmiden fazla kitap yazmıştır. Bazı dillerden fizik, kimya eserleri tercüme etmiştir. Bir siyasetname olan ve dönemin sultanı ve yöneticilerine tavsiyeleri kapsayan Letaif-i Hikmet adlı eseri bulunmaktadır.
Ahilik; kardeşlik, cömertlik anlamlarına gelir. Ahiliğin özünde doğru olacaksın, yalan söylemeyeceksin, başkasının namusuna kötü gözle bakmayacaksın, iyi iş yapacaksın, haram yemeyeceksin, helal kazanacaksın gibi esasları vardır. Selçuklular döneminde ortaya çıkan Osmanlı Devleti’nin ilk yüzyıllarında etkili olan bu teşkilat aslında önemli bir eğitim kurumudur. Ahilik kurumunda eğitim alan esnaf, şed kuşatma merasimi sonucunda ustalık belgesi olan destur alırdı. Artık usta olan kişi aldığı destur, yani ustalık belgesi sayesinde işyeri açabilirdi.
Ahilik, esnafın usta ve çıraklık süreçlerini içine alan, mesleklerini dürüstlük ve çalışkanlık prensiplerine uygun olarak yapmalarını ve eğitim görmelerini hedefleyen bir teşkilattır. 12.nci yüzyıl başlarından onsekizinci yüzyıl başlarına kadar Anadolu’da sanatkarlar ve meslek sahiplerine ahi denirdi. Arapça, kardeş anlamına gelen ahilik, eli açıklık, cömertlik, yiğitlik, koçaklık anlamına da gelirdi.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf