Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.

Patent Hakkı

Başlatan Sosyaldeyince, 04 Haziran, 2015, 13:16

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

04 Haziran, 2015, 13:16 Son düzenlenme: 14 Eylül, 2017, 12:25 Sosyaldeyince
Patent Hakkı
Patent Hakkı, bir buluş yapan kişinin, bu buluş üzerindeki hakkı veya yapılan bir buluşu uygulamada kullanacak kişi kurum ve kuruluşların bunu satma, pazarlama ve kullanabilme hakkıdır.


Patent hakkı, yeni buluşlar için söz konusu olan bir haktır. Patent verilen buluşlar, yeni teknolojik olanaklar getiren ve sanayide kullanılabilen buluşlardır. Patent, endüstri alanındaki bir buluşun sahibine resmî bir organ tarafından verilen ve bu buluşun belirli bir süre kendisinin izni olmaksızın başkalarınca kullanılmasını engelleme yetkisi sağlayan belgedir. Bu belge, hak sahibine belirli bir süre için buluşun başkalarınca kullanılması, satımı ve ithalini engelleme hakkını sağlar.
türk patent enstitüsü

Buluş sahibi buluşunu gerçekleştirmek için emek, zaman ve para harcamaktadır. Patent belgesi, buluş sahibine belirli bir süre için üçüncü kişilerin müdahalesi olmadan işletme (kullanma, üretme ve satma gibi) hakkını vermektedir.
Patenti alınan bir buluşu başka kişi ya da kişiler kullanamazlar. Patenti alınan buluşun kullanılabilmesi için patent sahibinin izni gerekir. Buna lisans denir.
Uluslararası alanda patent hakkı ilk kez 1883 tarihli Paris Sözleşmesi'nde yer almıştır. 1934te Londra'da son kez düzenlenen sözleşmeye göre bir patent bu sözleşmeyi imzalayan tüm ülkeler tarafından kullanılabilir ve yasaları uyarınca korunmaya alınmıştır.
1979 Strasburg Antlaşması ile patentlerin sınıflandırılması konusunda dünya çapında bir sistem getirilmiş, patentlerin uluslararası sınıflandırılmasının yapılması amaçlanmıştır. Böylece bütün yeni buluşlar, tüm ülkelerin yararlanabileceği ve bilgi edinebileceği şekilde düzenlenmeye çalışılmıştır. Ülkemiz bu antlaşmayı 1995'de onaylamıştır.
Patent Tescili İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?
- Yenilik sağlaması,
- Tekniğin bilinen durumunun aşılması,
- Sanayi alanında uygulanmasıdır.

Yurdumuzda 1994 yılında Türk Patent Enstitüsü kurulmuştur. Merkezi Ankara'dadır. Enstitünün amacı:
-  Teknolojik gelişmelere katkıda bulunmak
-  Serbest rekabet ortamı oluşturmak.
- Araştırma etkinliklerinin gelişmesini sağlamak
-  Patent haklarını korumak
-  Yurt içi ve yurt dışı dokümanları kamunun hizmetine sunmak
-  Uluslararası kuruluşlarla iş birliği yapmaktır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti telif ve patent haklarına anayasasında yer vermiştir.
Anayasa'mızın 64. Maddesinde "Devlet, sanat faaliyetlerini ve sanatçıyı korur. Sanat eserlerinin ve sanatçının korunması değerlendirilmesi, desteklenmesi ve sanat sevgisinin yayılması için gereken tedbirleri alır." denilmiştir.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf