Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Sera Etkisi Nedir?

Başlatan Sosyaldeyince, 13 Kasım, 2016, 14:28

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

13 Kasım, 2016, 14:28 Son düzenlenme: 14 Eylül, 2017, 11:57 Sosyaldeyince
Sera Etkisi Nedir?
Çevre sorunlarının ortaya çıkması, genellikle insan kaynaklı etkinliklere dayanmaktadır. İnsan etkisiyle doğada meydana gelen değişimler çeşitli çevre sorunlarına neden olmakta ve doğanın dengesini bozmaktadır.


Çevre sorunları günümüzde önemli boyutlara ulaşmış ve hızla artmaktadır. Sanayileşme, tarım ve tıp alanlarındaki yenilikler büyük nüfus artışını ve beraberinde de çevre sorunlarını gündeme getirmiştir. Nüfusun hızla artması, denetimsiz kentleşme, küresel ısınma, doğal yaşamın bozulmaya yüz tutması, ozon tabakasının seyrelmesi, sera etkisi, katı atıklardaki artış, nükleer kirlenmeler, yeşil alanların azalması, bitki ve hayvan türlerinin yok olmaya başlaması bugün söz konusu olan başlıca çevre sorunlarıdır.

Sera Etkisi Nedir?

Sera Etkisi Nedir?
Günümüzde çevre alanındaki temel sorunların başında küresel ısınma ve buna bağlı olarak ortaya çıkan olumsuz etkiler gelmektedir. Küresel ısınma, insanların çeşitli aktiviteleri sonucunda meydana gelen ve sera gazları olarak nitelenen bazı gazların atmosferde yoğun şekilde artmasıyla yeryüzüne yakın atmosfer tabakaları ile yeryüzü sıcaklığının yapay olarak artma sürecidir.
Dünyayı dev bir sera gibi düşününüz. Seranın cam çatısını da karbon gazları olarak hayal ediniz. Nasıl ki cam güneş ışığını seranın içine geçirip ısının dışarı çıkmasını önlüyorsa yeryüzünün çevresini saran atmosferde giderek yoğun bir katman oluşturan ve insan etkinlikleri sonucu artan karbon gazları da güneş ışığını dünyaya geçirirken ısıyı dışarı bırakmayarak dünyamızın ısınmasına neden olmaktadır.
Atmosferde doğal olarak bulunan CO2 ve diğer sera gazları, dünyanın ortalama sıcaklığının yaklaşık 15°C düzeyinde kalmasını sağlar. Ancak fosil yakıtların tüketilmesi ve orman alanlarının yok edilmesi sonucunda 1750 yılından bu yana atmosferdeki CO2 birikimi % 30, CH4 birikimi % 150, N2O birikimi % 17 oranında artmıştır. Dünyada sera etkisi yaratan çevre sorunlarının % 46'sı enerji tüketimi, % 24'ü sanayi faaliyetleri, %18'i ormansızlaşma, % 9'u tarım ve % 3'ü de diğer kaynakların yarattığı emisyonlar nedeniyle oluşmaktadır. Küresel ısınma ve iklim değişimi birbirini tetiklemektedir.
Buna bağlı olarak meydana gelebilecek felaketler zinciri;
* Buzulların erimesi, deniz suyu seviyesinin 60 cm kadar yükselmesi, taşkınlar,
* Deniz seviyesindeki değişimler ve kıyı kesimlerde toprak kaybı,
* Temiz su kaynaklarının denize karışması ve su sorunu,
* Yüksek sıcaklık artışıyla görülen aşırı buharlaşma ve kuraklık,
* Yangınlar,
* Göl ve ırmak sularında % 20'lik azalma, bu değişikliklere dayanamayan bitki ve hayvan türlerinin yok olması ya da azalması,
* Bazı bölgelerde aşırı ısınma nedeniyle virüs türlerinde değişiklik olması ve salgın hastalıkların gelişmesi, oluşacak göç dalgasıyla yerel ve global ölçekte taşıma kapasitesinin aşılması ve bunun sonucunda sorunların yaygınlaşması şeklinde seyredeceği ileri sürülmektedir.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf