Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.

10 Kasım

Başlatan Sosyaldeyince, 01 Kasım, 2016, 10:27

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

01 Kasım, 2016, 10:27 Son düzenlenme: 07 Ağustos, 2018, 15:23 Sosyaldeyince
10 Kasım - Atatürk'ün Vefatı
Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 Perşembe günü sabah 09.05'te Dolmabahçe Sarayı'nda hayata gözlerini yumdu.


Atatürk'ün sağlığı, 1937 yılından itibaren bozulmaya başladı. Atatürk, karaciğerindeki rahatsızlığın teşhis edilmesine rağmen yoğun bir tempoyla çalışmaya devam etti.
10 Kasım
Dinlenmesi gerekirken 1938 yılı Mayıs ayında Hatay davasına destek vermek için, Mersin'e gitti. Bu gezi Atatürk'ün hastalığının artmasına sebep oldu. İstanbul'a döndükten sonra da hastalığı giderek şiddetlendi. Atatürk vasiyetini yazarak kendisine ait İş Bankası hisselerinin gelirinden Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumuna pay tahsis etmiştir. Metnini hazırlayıp hastalığı nedeniyle katılamadığı meclisin 1 Kasım 1938 tarihli açılış konuşmasında eğitim-öğretim alanındaki ilerlemelere değinmiş, Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumunun çalışmalarından söz etmiştir. Son arzusu, cumhuriyetin on beşinci yıl kutlamalarına katılmak üzere Ankara'ya gitmekti. Ancak gidemedi. Hazırladığı kutlama konuşması Başbakan Celal Bayar tarafından okundu. Bu konuşmada Atatürk Türk Ordusunun ülkeyi kurtardığına değinerek aynı bağlılıkla koruma görevini de sürdüreceğini belirtmiştir.
8 Kasım günü komaya giren Atatürk, 10 Kasım 1938 Perşembe günü sabah 09.05'te Dolmabahçe Sarayı'nda hayata gözlerini yumdu. Bu acı haber, kısa sürede yurtta ve dünyada büyük bir yankı uyandırdı. Gazeteler Atatürk'ün ölümünü, aynı gün yaptıkları baskılarla halka duyurdular.
Atatürk'ün naaşı 20 Kasım'da Ankara'ya getirildi. Ertesi gün yapılan törenin ardından Etnografya Müzesi'ndeki geçici kabrine kondu.
Atatürk'ün vefatından sonra, onun ölümsüz kişiliğine yaraşır bir anıtkabir yapılması kararlaştırıldı. Anıtkabir'in yeri için Ankara'nın her tarafından görülebilen Rasattepe bölgesi belirlendi. Türk milletine gömüleceği yer konusunda bir vasiyette bulunmayan Atatürk'ün yıllar önce Rasattepe için söylediği "Bu tepe ne güzel bir anıt yeri" sözü bu seçimde etkili olmuştur.
Anıtkabir'in inşası için 1941 yılında uluslararası bir proje yarışması açıldı. Yarışmaya 49 proje katıldı ve bunlar arasından Emin Onat ile Orhan Arda'nın ortak projesinin uygulanmasına karar verildi.

1944 yılında yapımına başlanan Anıtkabir 1953 yılında tamamlandı. 10 Kasım 1953 tarihinde, Atatürk'ün naaşı, geçici kabri olan Etnografya Müzesi'nden törenle alınarak ebedi istirahatgahı Anıtkabir'e defnedildi.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf