Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

BÖLGELERİMİZDE YETİŞEN TARIM ÜRÜNLERİ SUNU

Başlatan sosyalfun, 31 Mart, 2018, 13:07

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sosyalfun

BÖLGELERİMİZDE YETİŞEN TARIM ÜRÜNLERİ SUNU

BÖLGE YÜZÖLÇÜMÜNE GÖRE
EKİLİ DİKİLİ ALANLARIN ORANLARI
MARMARA BÖLGESİ: %30 İÇ ANADOLU BÖLGESİ: %27 EGE BÖLGESİ: %24 GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ: %20 AKDENİZ BÖLGESİ: %18 KARADENİZ BÖLGESİ: %16 DOĞU ANADOLU BÖLGESİ: %10

MARMARA BÖLGESİ
BUĞDAY : TRAKYA'DA ERGENE BÖLÜMÜ'NDE YOĞUN OLARAK YETİŞTİRİLİR. BÖLGE, ÜRETİMDE İÇ ANADOLU'DAN SONAR 2. SIRADA YER ALIR.
AYÇİÇEĞİ : TOHUMLARINDAN YAĞ ELDE ETMEK İÇİN YETİŞTİRİLİR. TÜRKİYE ÜRETİMİNİN % 80 İNİ BU BÖLGE KARŞILAR.
ŞEKERPANCARI : TRAKYA, GÜNEY MARMARA VE ADAPAZARI OVALARINDA EKİM YAPILIR. TÜTÜN : BÖLGE, TÜRKİYE ÜRETİMİNDE 3. SIRAYI ALIR. BURSA, BALIKESİR, ADAPAZARI'NDA EKİMİ YOĞUNLAŞIR.MISIR : BÖLGE, ÜRETİMDE KARADENİZ'DEN SONRA 2. SIRAYI ALIR. ADAPAZARI VE BURSA ÖNEMLİ EKİM ALANLARIDIR.PİRİNÇ : MERİÇ OVALARINDA EKİMİ YOĞUNLAŞIR. EDİRNE BÖLGE ÜRETİMİNDE İLK SIRAYI ALIR.

ŞERBETÇİ OTU : BİRA SANAYİNDE TAD VE KOKU VERİCİ OLARAK KULLANILIR. BİLECİK YÖRESİ'NDE EKİMİ YAPILIR.ZEYTİN : GÜNEY MARMARA BÖLÜMÜ'NDE GEMLİK VE MUDANYA YÖRESİ'NDE ÜRETİMİ YOĞUNLAŞIR. BÖLGE, ÜRETİMDE EGE'DEN SONAR 2. SIRAYI ALIR. İRİ KALİTEDE SOFRALIK ZEYTİN YETİŞTİRİLİR.DUT : BÖLGEDE İPEK BÖCEĞİ YETİŞTİRİCİLİĞİNE BAĞLI OLARAK DUTÇULUK ÖNEM TAŞIR. BURSA, BALIKESİR, BİLECİK YÖRESİ'NDE YOĞUN OLARAK YETİŞTİRİLİR.
MEYVE : BURSA YÖRESİ'NDE YOĞUN OLARAK YETİŞTİRİLİR. ŞEFTALİ, KİRAZ, ÇİLEK, KESTANE VE ÜZÜM BAŞLICALARIDIR.
SEBZE : BURSA VE ADAPAZARI OVALARINDA YOĞUN OLARAK YETİŞTİRİLİR. DOMATES, PATATES, SARIMSAK, SOĞAN, PATLICAN, KABAK, BİBER BAŞLICALARIDIR.

share button   site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf