Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

BÖLGELERİMİZDEKİ EKONOMİK FAALİYETLER - ÖZET

Başlatan musayurtlu, 09 Temmuz, 2019, 12:31

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

musayurtlu

BÖLGELERİMİZDEKİ EKONOMİK FAALİYETLER - ÖZET

7 bölgede yapılan ekonomik faaliyetler ile ilgili bol görselli ders notu ve konu özeti.

1.KARADENİZ BÖLGESİNİN EKONOMİK FAALİYETLERİ:
Dağlık ve engebeli bir yeryüzü şekline sahip olması, iç kesimlerle ulaşımın yeterince gelişmemesi gibi etkenler, bölge ekonomisini olumsuz etkilemiştir.
Karadeniz Bölgesi, her mevsim yağış aldığından bol yağış isteyen ürünler yetiştirilir. Doğal bitki örtüsü ormandır. Ormanların çokluğu, ağaçla ilgili ekonomik faaliyetlerin gelişmesini sağlamıştır.
Bölgede dağlar geniş yer kaplamaktadır. Bu yüzden Karadeniz Bölgesi'nde araziler engebelidir.
TARIM: En önemli geçim kaynaklarından bir tanesi tarımdır. Çayın tamamı, Fındığın %83'ünün yetiştiği bölgemizde keten, kenevir, kivi üretiminde de 1. Sıradadır.
HAYVANCILIK: Doğu Karadeniz Bölümü'nde yazlar serin ve yağışlı geçtiğinden gür otlaklar vardır. Bunun sonucunda da büyükbaş hayvan(sığır, manda gibi) yetiştiriciliği kolaylaşmıştır. Doğu Karadeniz yaylaları büyükbaş hayvancılığında, ülkemizde önemli bir yere sahiptir.
BALIKÇILIK: Karadeniz kıyılarında tarım alanlarının yetersiz olması ve sanayinin az gelişmesi gibi nedenlerle, kıyı şeridindeki bölge halkı, balıkçılığa yönelmiştir. Bu nedenle ülkemizde denizlerden sağlanan balık üretiminin yaklaşık %70'i Karadeniz Bölgesi'nden sağlanır.
ORMANCILIK: Toplumun orman ürünlerine ve hizmetlerine olan gereksinimlerini sürekli ve en uygun olarak karşılamak amacıyla yapılan çalışmaların tümüdür.
 ...

share button   site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf