Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Xanthos ve Letoon - Antalya

Başlatan Sosyaldeyince, 27 Nisan, 2014, 22:12

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince


Xanthos ve Letoon  -  Antalya

MÖ 700-300 arasında yaşadıkları bilinen Likyalıların başkenti olan Xanthos, antik çağda Likya'nın en büyük İdari merkezi olarak bilinmektedir. Xanthos İle birlikte 1988 yılında UNESCO Dünya Kültür Miras listesine dahil olan Letoon İse Antik dönemin en önemli dini merkezlerinden biridir.

Troya savaşlarında Prens Hektor'a yazdığı şiir ile cesaret veren Sarpedo'nun yaşadığı Xanthos, Fethiye-Kaş yolu üzerinde, Fethiye'ye 46 km. uzaklıkta, Kınık köyünün yakınındaki Eşen çayının ayırdığı Muğla-Antalya il sınırında bulunmaktadır.

Xanthos ve Letoon İçerdikleri arkeolojik değerler açısından dünya mirasının önemli parçaları arasında görülmektedir. Aralarında yaklaşık 4 kilometrelik bir mesafe bulunmaktadır.

Amfi tiyatronun hemen tepesinde yer alan Likya mezarları ve Harpi Anıtının asılları bugün Britanya Müzesinde sergilenmektedir.

1840 yılında keşfedilen Letoon kutsal alanında 36 oturma sıralı tiyatro, bazilika, yazıtlar, üç tapınak, İmparatorluk kült binasına bağlı yuvarlak bir portiko ve L biçiminde bir stoa bulunmaktadır. Letoon'un tanrısal ikiz çocukları Apollon ve Artemis anneleriyle birlikte birer tapınak ile onurlandırılmıştır.

Artemis ve Apollo'nun annesi Leto'ya adanmış olan en büyük tapınak, batıda bulunan ve perlpteros tarzında yapılmış Leto Tapınağıdır ve 30.25m'ye 15.75m. büyüklüğündedir. Doğuda yer alan Dor tarzında yapılmış olan Apollo tapınağı 27.90m.'ye 15.07m. boyutlarındadır. Likya mezarlarından tasvir edilen evlere benzeyen Apollo tapınağının İçinde kalmış olan temeller İse ahşap yapıda olmaları İle dikkat çekmektedir.

Her iki tapınağın ortasında yer alan ve en küçük tapınak olan Artemis tapınağı 18.20m.'ye 8.70 m.'ye boyutlarındadır.

Su seviyesinin antik dönemden beri yükselmesi nedeni ile yapıların alt kısımları bugün sular altındadır.


share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf