Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçesi Kültürel Peyzajı

Başlatan Sosyaldeyince, 06 Temmuz, 2015, 17:12

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

06 Temmuz, 2015, 17:12 Son düzenlenme: 11 Kasım, 2018, 15:20 Sosyaldeyince
Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçesi Kültürel Peyzajı
Diyarbakır'daki bütün yapılara, değerlere binlerce yıldır kol kanat geren Diyarbakır surları ve Hevsel Bahçeleri...


Diyarbakır kalesi kuşbakışı görünüşü ile kenti bir kalkan balığı gibi çevrelemektedir. Kale, Dicle nehri vadisinden 100 metre yükseklikte bazalt bir plato üzerine kurulu olan kenti çevrelemektedir. İç kalede bulunan Amida höyüğü bu kentin ilk kurulduğu yer olduğu bilinmektedir. Zaman içinde nüfusu yoğunlaşarak genişleme süreci içine giren bu yerleşimde kale işlevli ilk yapının milattan önce 3000 lerde Huriler tarafından yapıldığı bilinmektedir. Daha sonra kente hakim olan uygarlıklar tarafından yapılan eklemelerle surlar bugünkü şeklini alır.
Diyarbakır surları ve Hevsel Bahçeleri

Diyarbakır, kurulduğu tarihten günümüze aynı noktada yerleşimini devam ettiren ender kale kentlerden biridir. Kente egemen onlarca uygarlığın izlerini taşıyan surlar oyma ve kabartma motiflerinin yanı sıra onu bir kuşak gibi çevreleyen yazıtlarla bezelidir, bu nedenle Albert Luis Gabriel tarafından açık hava yazıtlar müzesi olarak nitelendirilmiştir. Diyarbakır kalesi yaklaşık 5 bin 800 metre uzunluğu, 8 ila 20 metre arasında değişen yüksekliğiyle bütün olarak günümüze ulaşmayı başarmış ender yapılardan biridir. Kalenin dört yana açılan dört ana kapısı vardır. Kuzeyde Dağkapı, batıda Urfa kapı, güneyde Mardin kapı, doğuda Yenikapı yer almaktadır. Üç kale burçlarıyla toplamda 96 burcu bulunan kalenin yazıt ve kitabeleri ile en görkemli olanlarıysa Keçi Burcu, Ben u Sen Burcu, Yedi Kardeş Burcu, Nur Burcu ve Selçuklu Burcu'dur.
Bu heybetli surların yanı başında bulunan 7000 yıllık Hevsel Bahçeleri kale ile Dicle nehri arasındaki bereketli alüvyonların yığıldığı alanlarda yer almaktadır. Burası yaklaşık 360 hektarlık verimli bir kuşaktır. İlk olarak adı Asur kaynaklarında geçen Hevsel bahçeleri, kuruluşundan bu yana kentin sebze ve meyve ihtiyacını karşılayan en verimli tarım alanıdır. Anzele ve Arbedaş gibi su kaynakları kent içinde farklı şekillerde kullandıktan sonra su kanalları ile Hevsel'e taşınmaktadır. Böylece kent içinde kullanılan bu sular buradaki bahçelere hayat vermektedir. Hevsel bahçeleri, 180'den fazla kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle doğunun Kuş Cenneti olarak bilinmektedir. Özellikle göçmen kuşlar için burası dinlenme, konaklama ve barınma yeridir. Kent insanının kolaylıkla ulaşabileceği mesafede yer alan Hevsel bahçeleri, Diyarbakır'ın hem akciğeri hem de besin kaynağıdır. Ayrıca 7000 yıllık tarihi boyunca burada yaşayan insanların hikayelerinde, hafızalarında aldığı yer itibariyle de kültürel bir değerdir. Bütün bu kültürel mirası sarmalayarak günümüze ulaştıran Diyarbakır surları bugün aynı zamanda geçmişte burada yaşamış pek çok uygarlığı çağrıştıran bir sembol haline gelmiştir. Bütün bu özgünlüğüyle bütün insanlığın ortak mirası olan Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri bir dünya mirasıdır.

UNESCO seçimler tarihinin en yüksek oyunu alarak 121 oyla birinci sıradan seçilen Türkiye'nin "Efes" ve "Diyarbakır Kalesi - Hevsel Bahçeleri" adaylık başvuruları 5 Temmuz 2015 tarihinde Dünya Miras Komitesi 39. toplantısında oybirliğiyle kabul edilmiş ve bu iki yeni alan UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kaydedilmiştir.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf