Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.


7.Sınıf Ülkeler Arası Köprüler Ünitesi Etkinlik ve Çalışma Kağıdı

Başlatan Sosyaldeyince, 05 Nisan, 2016, 20:26

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

7.Sınıf Ülkeler Arası Köprüler Ünitesi Etkinlik ve Çalışma Kağıdı

Suriye ve Filistin Cephesi   Galiçya, Romanya ve Makedonya Cephesi   Irak Cephesi
Kanal Harekâtı   Hicaz ve Yemen Cephesi   Kafkasya Cephesi

Aşağıda Osmanlı Devleti’nin 1.Dünya savaşında savaştığı cepheler hakkında bilgi verilmiştir. Bu cephelerin hangi cepheler olduklarını yukarıda verilen cephe isimlerini kullanarak belirtiniz. Daha sonra 2.sayfada yer alan harita üzerinde boşlukları doldurarak gösteriniz.

……………………………………………….
Bu cephede savaş, Rusya'nın Kars üzerinden, Osmanlı topraklarına saldırmasıyla başladı (1914). Enver Paşa komutasındaki Türk kuvvetleri karşı saldırıya geçti. Kış koşulları ve yeterli hazırlık yapılamadığından Sarıkamış'ta çok kayıp verildi. Ruslar Erzurum, Erzincan, Muş, Bitlis ve Trabzon'u işgal etti. Savaş devam ederken Rusya'da Bolşevikler ihtilal yaparak yönetimi ele geçirdi. İttifak Devletleri ile Brest-Litowsk (Brest-Litovsk) Antlaşması'nı imzaladılar ve I. Dünya Savaşı'ndan çekildiler (3 Mart 1918). Rusya 1878'de aldığı Kars, Ardahan ve Batum'u Osmanlı Devleti'ne geri verdi.

……………………………………………….
Bu cephede savaş, İngilizlerin Basra'ya asker çıkarması üzerine başladı. İngilizler, hem Irak petrollerini elde etmek hem de Ruslarla birleşerek Türklerin İran ve Hindistan'ı tehdit etmesini engellemek istiyordu. Türk birlikleri Kut'ül-Âmare'de 13.000 İngiliz'i esir aldı. Ancak İngilizler Basra'yı ele geçirmeyi başardı (1917).

……………………………………………….
Osmanlı Devleti, Mısır'a egemen olmak ve Süveyş Kanalı'nı ele geçirmek istiyordu. İngilizlere karşı başarı elde edildiyse de İngilizler, Sina Yarımadası'nı ele geçirip Suriye'ye kadar ilerlediler.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesisite tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf