Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.


ÇOCUK YETİŞTİRME SANATI

Başlatan sosyalfun, 01 Mart, 2020, 17:04

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sosyalfun

ÇOCUK YETİŞTİRME SANATI
Eski devirlerin birinde, bilge bir devlet başkanı etrafındaki adamlarına "bir servetiniz olsa neler yapardınız" diye fikirlerini sorar. Oradakiler "hanlar, hamamlar yaptırırım" , "aşevleri yaptırırım" , "camiler, kütüphaneler yaptırırım" , şeklinde fikirler öne sürerler. Bunları dinleyen o bilge insan  "bu dediklerinizin hepsi güzel yatırımlar, fakat ben olsaydım o serveti insan yetiştirmede kullanırdım, çünkü iyi yetişmiş insan olduktan sonra bu dediklerinizin hepsi olur , ideal insanlar olmadan ise bunların hiç biri istendiği gibi olmaz" der.
   Özellikle son bir-iki asırdır, milletçe diğer dünya devletleri arasında yaşadığımız mağduriyetler, mazlumiyetler ve geri kalmışlığımızın temelinde kaliteli(ideal) insan eksikliğinin olduğu herkesin hemfikir olduğu bir gerçek. Günümüzde anne-babalar çoğu zaman, çocuklarını geleceğe daha iyi hazırlayabilmek için, ya da çağın ekonomik şartlarına ayak uydurabilmek için, bazı psikopedagojik yanlışlıklar yapmaktadırlar. İşte biz bu seminerimizde, bir insanın kişiliğini bozmadan nasıl ideal bir insan olarak yetiştirilebileceği ve yetiştirmede genel olarak büyüklerin düştükleri hatalara sadece parmak basarak geçmek istiyoruz. Yoksa çocuk eğitimine ilişkin konuları her şeyiyle anlatmak için belki bir ay sürecek bir kurs düzenlemek gerekir.
   
Eğitim-Öğretim sezonu başladığında öğrenci velileri çocuklarıyla beraber okulumuza gelir ve "Eti senin kemiği benim" ifadesi artık klasikleştiği için "Hocam eti de kemiği de senin" deyip çocuklarını bize teslim ediyor ve artık biz çok ısrarla çağırmadıktan sonra pek okula uğramıyorlar. Herhangi bir veli toplantısı için çağırdığımızda da istediğimiz katılım her zaman sağlanamıyor. Bir çocuğun yetiştirilmesi konusunda, çocuğunun elinin getirip bizim elimize tutuşturan velilerin işi bu kadarla bitiyor mu acaba? 8 saat bizimle, 16 saat ailesiyle beraber olan öğrenci için ailenin, özellikle babanın ne gibi sorumlulukları vardır?

   Acaba anne baba olarak çocuklarımızın beklentilerine cevap verebiliyor muyuz, çocuklardan istenenlere karşılık onlar babalardan neler bekliyorlar; bu gibi sorulara cevap verebildiğimiz zaman gerçek bir anne baba olacağımızı unutmayalım.

share button   



site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf