Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.


NORMALLEŞME SÜRECİNDE OKULLARDA ALINABİLECEK TEDBİRLER

Başlatan yasinanlan, 29 Haziran, 2020, 16:40

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yasinanlan

NORMALLEŞME SÜRECİNDE OKULLARDA ALINABİLECEK TEDBİRLER

Birkaç kaynaktan ve kendim ekleyerek güzel bir çalışma yapmaya çalıştım. İnşallah beğenilir.

1)   Okullarda salgın hastalıklarla mücadele konusunda sene başında salgınla mücadele komisyonu kurulabilir.
2)   Okulda salgınla mücadele programı hazırlanabilir ve bu programa tüm öğrenci ve öğretmenlerin uyması sağlanabilir.
3)   Salgın sonrası okula ait yeni normalleşme eylem planlarını hazırlanabilir.
4)   Okulun fiziki şartları da dikkate alınarak sınıflardaki öğrenci sayısı düşürülebilir.
5)   Okul içinde sık temas edilen yerler için renkli dikkat çekici uyarı metinler hazırlanabilir.
6)   Tüm okul binalarının hijyen ve sterilizasyon yapılması için personel temininin okullar açılmadan gerçekleştirilmelidir.
7)   Okul içerisinde yer alan öğretmenler odası, bilgisayar odası derslikler, labaratuvar, kütüphane, tuvaletler gibi tüm ortam kullanım alanları eğitim öğretim başlamadan önce dezenfekte edilerek havalandırılmalıdır.
8)   Her sınıf için yeterli sayıda ateş ölçer ve okul girişi için termal kamera temin edilebilir, okul girişinde tüm öğrenciler ve termal kamera ile kontrol edilebilir.
9)   Öğrencilerin okulda daha az zaman geçirmesi için ders saatleri (geçici olarak) 30 dakikaya düşürülerek öğrencilerin okulda daha az zaman geçirmesi sağlanabilir.
10)   Okul başlamadan önce velilere eğitim vermek amacıyla Covid -19 ile ilgili çeşitli görseller, sunular, kamu spotları yoluyla bilgilendirme yapılabilir.
11)   Sosyal mesafeye dikkat ederek insanlarla etkileşim kurmanın yolları ve zorunlulukları anlatılmalıdır.
12)   Eğitim öğretim faaliyetleri başlamadan önce kronik rahatsızlığı olan risk grubunda olan öğrencilerin e-okul ve velileri yoluyla tespit edilebilir.
13)   Eğitim-öğretim süreci başlamadan önce Covid -19 salgını sırasında yakınları kaybeden çocuklar için Okul rehberlik servisince rehberlik ve psikolojik danışma çalışmalarının yapılması sağlanabilir.
14)   Eğitim öğretim başlamadan önce sınıf öğrenci sayıları sınıfların alanı, derslik sayısı, dersliğin havalandırılabilirliği göz önüne alınarak sınıf mevcutları belirlenebilir ya da ikili öğretime geçilebilir.
15)   5.6.sınıflarda teneffüse çıkma ve derse giriş saatleri diğer sınıflardan farklı olacak şekilde ders programının hazırlanmasıyla teneffüslerde oluşacak kalabalığın önüne geçilebilir.
16)   Okul kantinlerinin hijyeninin sağlanması, sıraya giren öğrenciler için sosyal mesafeyi koruyacak şekilde bariyerler oluşturulabilir ya da yerlere çizgiler çizilebilir.
17)   Kurallara uymayacak öğrenciler için yaptırımların belirlenmesi ve öğrencilere önceden duyurulabilir.
18)   Öğrencilerin okula gelecekleri günden önce tüm öğrencilerin adresine okulda alınan tedbirler ve ne şekilde hareket etmeleri konusunda broşür ve maskelerin öğrencilerin adreslerine muhtarlıklar aracılığıyla ulaştırılabilir.
19)   Okul servislerinin hijyenik hale getirilerek düzenli haftalık temizlik yapılmasının sağlanması sağlanabilir
20)   Belirlenen kurallara öğrencilerin uymaları için öğrenci sözleşme metinleri hazırlanabilir.
21)   Okullarda; sigara bağımlılığının damlacık yoluyla bulaşan hastalıklara yakalanma riskini 14 kat arttırdığı ile ilgili bilgilendirmeler yapılabilir
22)   Karantina sürecinde uzun süre evde zaman geçirmek durumunda kalan öğrencilerden obezite(şişmanlık) sorunu olan öğrencilere dönük sosyal mesafenin korunduğu sportif faaliyetler arttırılabilir.
23)   Öğrencilerin hastalıklardan korunmaları için bağışıklık sistemini koruyucu sağlıklı ve doğal beslenme önerilerinde bulunulabilir.
24)   Okullarda oluşacak tıbbi atıkların geri dönüşüme gönderilmesi ya da imha edilmesi  ile ilgili çalışmalar yapılabilir.
25)   Karantina sürecinde evde kalan öğrencilerde oluşabilecek saldırganlık vb. olumsuz davranışlar için Akran danışmanlığı ve benzeri uygulamalarla olumsuz davranışlar ortadan kaldırılabilir.
26)   Sağlık kulübü oluşturulup öğrencilerin aktif çalışmalar yapması sağlanabilir.
27)   Maske takma ve sosyal mesafe ile ilgili slogan, afiş hazırlanabilir.
28)   Kontrollü sosyal hayatın gerekleri hakkında öğrencilere ayrıntılı bilgi verilebilir.
29)   Telafi eğitimin yanı sıra eksik konular 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılının tamamına ya da ilk dönemine dağıtılarak bir üst kademedeki konuyla bağlantı kurularak belirli bir plan çerçevesinde ders saati içerisinde ya da ders saati dışında Destekleme ve Yetiştirme kurslarıyla tamamlanabilir.
30)   Etkileşimli tahta ekranı, beyaz tahta, priz ve fişler ile elektrik düğmeleri, kapı ve pencere kolları, merdiven tutunma yerleri, ortak kullanılan satranç takımları, öğrenci zili, masa tenisi raketleri, sınıf defteri, sınıf kitaplığı kitapları gibi sık kullanılan ve temas edilenler hakkında öğrencilerin bilgilendirilmesi, günlük dezenfekte edilmesi sağlanabilir.
31)   Öğrencilerin sıklıkla değişmeyen oturma düzenin yanı sıra, çanta ve cep temizliği, kalem ve silgi kalemliklerin temizliği, okul üniformalarını sıklıkla yıkanarak temizlenmesi konusunda öğrencilere uyarılarda bulunabilir.
32)   Öğrenciler arasında silgi, kalem, kitap v.b kişisel eşyaların ortak kullanılmaması konusunda bilgilendirme yapılabilir.
33)   Tekli oturma düzeni ile sosyal mesafe daha iyi bir şekilde korunabilir. Öğretmenin rahatlıkla konuşabileceği mesafe ve alan sınıf düzeni oluşturulurken gözetilebilir.
34)   Öğrencilerin okul dışında düğün yeri, taziye evi, avm gibi kalabalık yerlerde bulunmaları konusunda uyarılarda bulunulabilir.
35)   Okula gelen yabancı kişilerin mutlaka görevli öğrenci ve ya personelce kayıt altına alınarak vaka durumunda kiminle temas ettiği tespit edilerek kontrol edilebilir.

share button   site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf