Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com

Sosyal Bilgiler Videoları => Videolar => Konuyu başlatan: Sosyaldeyince - 27 Nisan, 2014, 11:50

Başlık: TERÖR
Gönderen: Sosyaldeyince - 27 Nisan, 2014, 11:50

    11 Eylül 2001 saldırılarında kamikaze uçakları tarafından vurulan Amerika'daki Dünya Ticaret Merkezi’nin ikiz kulelerinin çöküş sırasında saatte 195 kilometre hıza eriştiği ve blokların zemine bu hızla çarptıkları anlaşıldı. Kulelerin yaklaşık 40 bin ton ağırlıkta olan katlarının 12 saniyede zemine çarptığı saptandı.Bu saldırıyı El-Kaide terör örgütü yapmıştır.
     110’ar katlı 415 metre yüksekliğindeki İkiz Kuleler’de ilk vurulan kuzey kule, çelik, iskelet taşıyıcı elemanlarının erimesiyle 1 saat 50 dakikada kumdan kale gibi çöktü. İkinci Boeing uçağıyla vurulan güney kule ise daha alt katlardan delindiğinden daha çabuk, yani 49 dakika sonra çöktü. ABD’li uzmanlar şimdi ikinci kulenin saldırıya uğrayan ilk binadan önce çökmesinin nedenini araştırıyor. Kulelerin dökülen uçak yakıtının tutuşması sonucu çıkan yüksek ısı nedeniyle binaları taşıyan çelik konstrüksiyonların erimesi sonucu çöktüğü belirlenmişti. Binalardaki ısı çarpmanın ardından 590 dereceye yükselmişti.
Terör, dünyanın pek çok ülkesinin olduğu gibi bizim ülkemizin de başının belasıdır.


PKK ve KCK Bir Terör Örgütüdür…
PKK’nın 15 Ağustos 1984 tarihinde Siirt’in Eruh ve Hakkari’nin Şemdinli ilçelerini basarak başlattığı terör olaylarında, 34 bini aşkın vatandaşımız yaşamını yitirdi. Olaylarda terör örgütün 24 bini aşkın militanı öldürüldü.