Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com

Sosyal Bilgiler Videoları => Videolar => Konuyu başlatan: Sosyaldeyince - 27 Nisan, 2014, 00:14

Başlık: Sanayi İnkılabı
Gönderen: Sosyaldeyince - 27 Nisan, 2014, 00:14

İnsanlar her dönem kendi hayatını kolaylaştırmak için çeşitli icatlar yapmıştır. Kimi zaman kendi gücünden yararlanarak kimi zamanda hayvanların gücünden yararlanarak işlerini yapmaya çalışmıştır.

18. yüzyıla kadar üretim faaliyetleri insan ve hayvan gücüne bağlı olarak devam etmişti. İngiltere'de dokuma makinelerinin kullanılmaya başlaması ile diğer alanlarda da makineleşme başladı.


Sanayi İnkılabı'nın Sonuçları
Dokuma makinelerinden sonra Avrupa'da özellikle buhar gücünden yararlanılmaya başlanması ile makineleşmiş sanayiler kurulmaya başlandı, el tezgahları kapanmaya ve pek çok ürün fabrikalarda üretilmeye başlandı.
Fabrikalardan işçilerin çalışması ile de işçi sınıfı oluştu.
Fabrika olan yerlere çalışmak için insanların göç etmesi ile köyden kente göçler başlamış ve fabrika olan yerlerin nüfusu göçlerle artmıştır.
Fabrikalarda üretimin artması ile birlikte bazı kişilerin yaşam seviyesi ve devletlerin ekonomik gücü artmıştır. El tezgahlarından makineli üretime geçilmesi ile seri üretim başlamış bunun sonunda fabrikaların hammadde ihtiyacı artmıştır. Sanayileşen İngiltere, Hollanda, Fransa gibi ülkeler hammadde için çeşitli ülkeleri işgal ederek zenginlik kaynaklarını zorla ülkelerine aktardılar, işledikleri malları da yine bu ülkelere pahalı bir şekilde sattılar. Birliğini geç kuran İtalya ve Almanya sanayisi için Hammadde ve Pazar aramaya başladı. İngiltere, Fransa gibi ülkelerde mevcut durumunu korumaya ve daha da geliştirmeye çalıştı. Bu ekonomik rekabet ülkeler arasında anlaşmazlıklara ve sonunda 1. Dünya Bavaşı'na sebep oldu.
 Avrupa devletleri sanayi inkılabı ile fabrikalar kurarken Osmanlı Devleti bu duruma ayak uyduramamıştır.

Buhar Makinesi

Buharlı Tren Videosu