Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com

Etkinlik ve Çalışma Kağıtları => 6.Sınıf => 6.Sınıf Bilim, Teknoloji ve Toplum Ünitesi => Konuyu başlatan: vatandaş - 08 Şubat, 2020, 16:04

Başlık: GELECEKTE NELER OLACAK ETKİNLİĞİ
Gönderen: vatandaş - 08 Şubat, 2020, 16:04
GELECEKTE NELER OLACAK ETKİNLİĞİ

Tarihte küçük bir yolculuğa çıkıldığında görülecektir ki bilim yolunda atılan ilk adımlar, yaşamı sürdürme arayışının sonucu ortaya çıkan gelişmelerdir. Bu nedenle denilebilir ki bilim, dünya ve işleyişi hakkında bilgi toplama ve bunlarla ilgili sorulara cevap verme sürecidir. Örneğin, ilk çağlardaki insanların, avladıkları hayvanların alışkanlık ve türleri; bitkilerle otların yiyecek ve ilaç olarak yararlarını; maden-mineral gibi maddelerden nasıl yararlanabileceklerini bulmaya çalışmaları, deneyler yaparak hayatlarının niteliğini artıracak yollar geliştirme amacını yansıtır. Bu şekilde ilginin sınırları hep genişler. Bir çağın doğruları çoğu zaman sonraki çağın insanları tarafından sorgulanır. Yenilikler, dünyaya bakış açımızı da etkiler.
Peki ya gelecekte neler olacak? Bütün bunlar, bilim ve teknolojideki gelişmeler, hayatımızı ve geleceğimizi nasıl şekillendirecek?
2000 yılına herkes büyük beklentilerle girdi. Ancak uzun vadeli hedefler, dünya çapında  amaçlar yerine gözlerimizi, daha yakın geleceğimize çevirdik. Bu yepyeni çağın meyvelerini görmeden, insanlığın en azından kendi yarattığı nedenlerle yok olmasını ya da zarar görmesini istemiyoruz. Bu felaketleri önlemek için bir şeyler yapılıyor mu? Bunları merak ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda neler gidecek, nelerle yaşamaya devam edeceğiz?
...