Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com

Bilgi Bankası => Bilgi Kutusu => Konuyu başlatan: Sosyaldeyince - 14 Ağustos, 2019, 11:40

Başlık: Atatürk’ün Ölümünün Ardından Dünya Basını
Gönderen: Sosyaldeyince - 14 Ağustos, 2019, 11:40
Atatürk'ün Ölümünün Ardından Dünya Basını

Temps gazetesi-Paris: "Ölüm, mağlubiyet nedir bilmeyen bu adamı mağlup etmiştir. Fakat onun muazzam eseri bakidir." (Bugün, 12 Kasım 1938)
Atatürk'ün Ölümü Dünya Basını

Times gazetesi-Londra: "Onun başarıları yalnız memleketin dâhilinde Avrupalılaşmasına münhasır kalmıyordu. Ayrıca idare ettiği dış politika Türkiye'yi Batı devletlerinin dostluk çerçevesi içine koydu ve eski düşmanlardan yeni dostlar yaptı." (Tan, 13 Kasım 1938)

Sunday Times-Londra: "İngiltere evvela cesur bir düşman sonra da sadık bir dost olarak tanıdığı büyük adamı selamlamaktadır." (Tan, 12 Kasım 1938)

Tahran gazetesi: "Bu gibi dehalar, ancak zahiren ölürler. Böyle insanlar, bir nesil için doğmadıkları gibi, muayyen bir devre için de doğmazlar." (Akşam, 22 Kasım 1938)

Socialdemokrater gazetesi-Danimarka: "Türkiye'nin şefi Atatürk, bütün devletlerin hiç beklemedikleri bir şeyi gerçekleştirmiş ve hasta adam diye anılan Türkiye'den güçlü kuvvetli bir memleket yaratmıştır." (Tan, 16 Kasım 1938)

Pesterloyd gazetesi-Macaristan: "O, ezilmiş ve yıkılmış bir milletten şuurlu bir kütle, istila görmüş memleketten bağımsız bir hükûmet ve genç bir medeniyet yaratmıştır." (Tan, 12 Kasım 1938)

Demokratia gazetesi-Tiran: "Atatürk asrımızın en seçkin simasıdır. Filozofların muhtelif metafizik manalar vermiş ve şairlerin en güzel sözlerle tasvir etmiş oldukları ideale o, realist nefesi ile can vermiştir." (Akşam 21 Kasım 1938)

Vanşuarda gazetesi-Barcelona: "Atatürk, askerî deha ile devlet adamı ve filozof dehasını kendinde birleştirmişti." (Akşam, 20 Kasım 1938)

Yeni Gün gazetesi-Hatay: "Güneş battı, fakat ölümsüz ışığı yolumuzu aydınlatıyor."(Cumhuriyet, 18 Kasım 1938)

Tan gazetesi-İstanbul: "Sönen güneşin önünde son defa eğilmeye geldim." (Eski Afgan Kralı Amanullah Han, 17 Kasım 1938) .

Cumhuriyet-İstanbul: "Ölen fani Atatürk'tür. Onun dünyayı nura boğan fikirleri, şaşaasıyla gözleri kamaştıran eserleri, Büyük Ruhu daima yaşayacaktır. O, ölümsüzdür, ebedidir." (Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen, 18 Kasım 1938)