Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com

Etkinlik ve Çalışma Kağıtları => 6.Sınıf => 6.Sınıf Küresel Bağlantılar Ünitesi => Konuyu başlatan: aydan - 25 Mayıs, 2019, 13:59

Başlık: 6.Sınıf Küresel Bağlantılar Ünitesi Boşluk Doldurma Soruları
Gönderen: aydan - 25 Mayıs, 2019, 13:59
6.Sınıf Küresel Bağlantılar Ünitesi Boşluk Doldurma Soruları

Aşağıdaki verilen olay ve kavramları cümlelerdeki boşluklara uygun ekler kullanarak doldurunuz.
İhracat (Dış satım)  TÜRKSOY  Jeoplitik (Özel)  Kazakistan  İthalat (Dış Alım)

S-1. Türkçe konuşan ülkeler arasında kültürel ilişkileri geliştirmek, Türk kültürünü araştırmak, geliştirmek, korumak, tanıtmak için Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı ............................................... kurulmuştur.

S-2. Türk dilinin konuşulduğu ülkeler, komşu ülkeler ve gelişmekte olan ülkelerin kalkınmalarına yardımcı olmak için Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ............................................. kurulmuştur.

S-3. 21 Mart 2009 tarihinde yayın hayatına başlayan TRT ......................... Türkiye Cumhuriyeti ile Türkçe konuşan geniş coğrafya arasında bir kültür köprüsü olmayı hedeflemektedir.

S-4. Bir ülkenin başka bir ülkeye mal satmasına ................................................................. denir.

S-5. Başkenti Astana olan  Türk  Cumhuriyeti.................................;  ..........................., Kırgızistan'ın başkentidir.

S-6. Bir ülkenin başka bir ülkeden mal almasına .................................................................. denir.

S-7. Ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili olması ve Asya ile Avrupa kıtaları arasında köprü konumunda olması .................................................... konum sonuçlarından bazılarıdır.