Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com

Sosyal Bilgiler Sunu, Slayt ve Haritaları => 8.Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Sunu ve Slaytları => Millî Uyanış Bağımsızlık Yolunda Atılan Adımlar Ünitesi Sunu Slayt => Konuyu başlatan: sosyaldoktoru - 26 Ocak, 2019, 14:04

Başlık: Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan Sonra Anadolu Sunu
Gönderen: sosyaldoktoru - 26 Ocak, 2019, 14:04
Mondros Ateşkes Antlaşması'ndan Sonra Anadolu Sunu

Anadolu'da İlk İşgaller
*I. Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru İttihat ve Terakki Hükümeti üyeleri ülkeyi terk ettiler.
*Ahmet İzzet Paşa yeni hükümeti kurdu ve Osmanlı Devleti savaştan çekildi.
*İtilaf Devletleri (İngiliz Amiral Kaltrop) ile Osmanlı Devleti (Bahriye Nazırı Rauf Bey) arasında Limni Adası'nın Mondros Limanı'nda Mondros Ateşkes Antlaşması imzaladı.(1918)
*Bu ateşkes antlaşmasına göre:
-Boğazlar açık olacak ve İtilaf Devletleri tarafından işgal edilecektir.
-Sınırların korunması ve iç güvenliğin sağlanması için gerekli askerlerin dışında Osmanlı ordusu terhis edilecektir. İşgaller karşısında Osmanlı Devleti'ni savunmasız bırakmak amaçlanmaktadır.
-Bütün savaş gemilerine, taşıt, araç-gereç, silah ve cephanelere el konulacaktır. Osmanlı Devleti'ni savunmasız bırakmak amaçlanmaktadır.
-Tüm telsiz, telgraf hatlarının kontrolü; Toros tünelleri ve bütün demiryollarının denetimi İtilaf Devletleri tarafından sağlanacaktır. İşgallere karşı Türk milletinin birleşmesini ve direnişe geçmesini önlemeyi amaçlamaktadır.
-İtilaf Devletleri  elindeki esirleri serbest bırakmayacak, Osmanlı elindeki esirleri  derhal serbest bırakacaktır.
-İtilaf Devletleri, güvenliklerini tehdit eden bir durum olursa herhangi bir stratejik noktayı işgal edebilecektir. (7. madde) İşgallerle ilgili hukuki zemin hazırlamayı amaçlamaktadır.
-Doğudaki altı vilayette (Sivas, Elazığ, Diyarbakır, Bitlis, Erzurum, Van) karışıklık çıkarsa İtilaf Devletleri bu illeri işgal edebilecektir. (24. madde) İleride kurulması amaçlanan Ermeni Devleti'ne zemin hazırlamak amaçlanmıştır.

...