Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com

Etkinlik ve Çalışma Kağıtları => 7.Sınıf => 7.Sınıf Kültür ve Miras Ünitesi => Konuyu başlatan: alagöz - 16 Aralık, 2018, 15:19

Başlık: OSMANLI DEVLETİ KÜLTÜR, SANAT VE ESTETİK ANLAYIŞI ÇALIŞMA KAĞIDI
Gönderen: alagöz - 16 Aralık, 2018, 15:19
OSMANLI DEVLETİ KÜLTÜR, SANAT VE ESTETİK ANLAYIŞI ÇALIŞMA KAĞIDI

Aşağıdaki cümlelerdeki boşlukları ders kitabından faydalanarak doldurunuz.
1)Bir duygunun,düşüncenin, tasarımın, güzelliğin vb. dışavurumunda, anlatımında kullanılan yöntemlerin tümüne ...................denir. Müzik, resim, minyatür, çini, hat bu alana aittir.
2) .............., toplumların kendilerine özgü olan ve gelecek nesillere aktardıkları maddi veya manevi her şey demektir.
3) ...................sanatsal yaratıcılığın, sanatta ve yaşamda güzel ve güzellik denen kavramın bilimi, güzeli araştıran bilim dalıdır.Genel olarak sanat eserindeki göze kulağa hoş gelme hali için kullanılır.
4) Güzel yazı sanatı olarak bilinen sanat dalı ....................sanatıdır.Bu sanatla uğraşan sanatçılara ise...........................denir.
5) Osmanlı Devleti üç kıtada toprakları olan büyük bir devletti.
           Bu kıtalar 1)..................... 2)........................3)............................'dır.
6)Ebru kelimesinin ilk hali Farsça "Ebri" kelimesidir ve bu kelime "..............................." Anlamına gelir.
7)Ebru eserleri mermere benzediği için Avrupalılar ebruya "....................................................."derler.
8)Osmanlı halkının temel özelliklerinden biri de evine gelen yabancı veya tanıdık kişileri iyi ağırlamaya dayanan.............................................tir.
9) Halkın parasız yararlanması için yapılan çeşme, okul, han gibi yapılara ...........................denir.
10)Osmanlı tarihinin en ünlü mimarı  Şehzade Camisi'ni çıraklık, Süleymaniye Camisi'ni ise kalfalık eseri, Selimiye Camiini de ustalık eseri sayılan mimarı.......................................'dır.