Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com

Sosyal Bilgiler Sunu, Slayt ve Haritaları => 8.Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Sunu ve Slaytları => Bir Kahraman Doğuyor Ünitesi Sunu Slayt => Konuyu başlatan: nanecix - 13 Aralık, 2018, 16:17

Başlık: Mustafa Kemal’i Etkileyen Kişiler ve Olaylar Sunu Slayt
Gönderen: nanecix - 13 Aralık, 2018, 16:17
Mustafa Kemal'i Etkileyen Kişiler ve Olaylar Sunu Slayt

Fransız İhtilali
Atatürk'ün düşünce sisteminin oluşmasında Fransız İhtilali etkili olmuştur. Fransız İhtilali özgürlük, adalet, eşitlik, milliyetçilik, insan hakları ve demokrasi yönetimi gibi düşünce ve ilkelerin ortaya çıkmasına ve tüm dünyada yayılmasına ortam hazırlamıştır. Mustafa Kemal, insana ve insanlığa değer veren bu akımlardan etkilenmiştir.

JEAN JACK
ROUSSEAU
Okul çağlarından başlayarak Rousseau'yu bilen ve okuyan Mustafa Kemal için önemli olan, bu Fransız düşünürün şahsiyet olarak özgürlükçü, toplumsal siyasal rejim olarak da Cumhuriyetçi olmasıydı. Atatürk'ün Rousseau'nun eserlerinin Türkçe çevirilerini takip ettiğini, çok dikkatli bir şekilde okuyup çeşitli notlar aldığını bilmekteyiz.

VOLTAİRE
Bunların yanında Atatürk ilim ve akıl ile ilgili görüşlerindeki fikir babası da kuşkusuz ki Voltaire olmuştur. Voltaire; ilmin ilerlemesi sayesinde insan uyanacak ve dinin değil, ilmin sesine kulak verecektir demektedir. Bu sese kulak veren Atatürk de: "Ben manevî miras olarak hiçbir ayet, hiçbir doğma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum Benim manevî mirasım ilim ve akıldır demiştir."

NAMIK KEMAL
Atatürk'te vatan ve özgürlük kavramlarının oluşmasında Namık Kemal büyük ölçüde etkili olmuştur.

ZİYA GÖKALP
Hem Türkçülük duygularında hem de milli eğitim çalışmalarında M.Kemal, Ziya Gökalp'ten etkilenmiştir.

MEHMET EMİN
YURDAKUL
M. Kemal'in Osmanlıcılık yerine Türkçülüğü seçmesindeki en önemli unsurlardan biridir.

Sunu alıntıdır.