Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com

Sosyal Bilgiler Konu Özetleri => 5.Sınıf Sosyal Bilgiler Özetleri => Bilim, Teknoloji ve Toplum Tema Ünite Özeti => Konuyu başlatan: eymenadana - 22 Kasım, 2018, 14:52

Başlık: 5.SINIF 4.ÜNİTE BİLİM, TEKNOLOJİ ve TOPLUM ÖZET
Gönderen: eymenadana - 22 Kasım, 2018, 14:52
5.SINIF 4.ÜNİTE BİLİM, TEKNOLOJİ ve TOPLUM ÖZET

DOĞRU BİLGİYE NASIL ULAŞILIR?
Günümüzde bilgiye ulaşma araçlarının başında internet gelmektedir. Merak ettiğimiz bir haberden, hazırlanacak ödevlere, hava durumundan, spor karşılaşması sonuçlarına kadar birçok konuda internete başvurmaktayız. İnternete bilgisayar, tablet ve cep telefonları gibi araçlarla ulaşmaktayız.
Geçmişte ise bilgiye ulaşmak günümüzdeki kadar kolay değildi, epey zamanımızı alıyordu. Bilgiye ulaşmak için kitaplara, dergilere, ansiklopedilere başvurmak gerekiyordu. İnternetle birlikte saniyeler içinde bilgiye ulaşabilmekteyiz.

Bilgi edinmek istediğimiz konu ile ilgili arama motoruna birkaç kelime yazmamız yeterlidir. Yaptığımız aramanın sonucunda yüz binlerce, bazen milyonlarca bilgi bize sunulmaktadır.

İnternet sayesinde bilgiye ulaşmak oldukça kolaylaşmıştır ancak başka bir sorun ortaya çıkmıştır. Arama motoru bize çok sayıda bilgi sunmaktadır. Bu durum bize "Bu bilgilerin hangileri doğru ve güvenilirdir?" sorusunu aklımıza getirmektedir. İnternette ulaştığımız bilgilerin önemli bir kısmı kontrolden geçmemiştir. Bu nedenle internette karşımıza çıkan bilgilerin tamamını doğru ve güvenilir kabul edemeyiz.
Doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmanın ipuçları Bir tek internet sitesinden alınan bilgiye ile yetinilmemelidir, elde edilen bilgi farklı internet sitelerindeki bilgilerle, kitap, ansiklopedi gibi kaynaklarla ve uzman görüşleriyle karşılaştırılmalıdır. Güvenilir ve doğru bilgi ...

Başlık: Ynt: 5.SINIF 4.ÜNİTE BİLİM, TEKNOLOJİ ve TOPLUM ÖZET
Gönderen: hoksi - 28 Kasım, 2018, 12:13
 8))