Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com

Sosyal Bilgiler Videoları => Videolar => Konuyu başlatan: Sosyaldeyince - 23 Eylül, 2017, 15:39

Başlık: Olayların Çok Boyutluluğu Videosu
Gönderen: Sosyaldeyince - 23 Eylül, 2017, 15:39
Olayların Çok Boyutluluğu Videosu


OLAY: Ortaya çıkan, oluşan durum, ilgi çeken veya çekebilecek özellikte olan her türlü iş veya hadiseye denir. Her gün çevremizde (evde, okulda, sokakta) birçok olayla karşılaşıyoruz. Çevremizdeki bir olay yaşamın birçok alanını etkiler. Dünya üzerinde birçok olay meydana gelmektedir. Hiçbir zaman bir olayın oluş ve sonucu tek taraflı değildir.
Olayların Çok Boyutluluğu
Bu olaylardan bazıları bizi doğrudan etkileyebilir. Bir olayın birden fazla sebebi ve sonucu olabilir. Etkileri zaman içinde birçok alanda görülebilir. Yani olaylar görünenden çok fazla boyutlu olabilir. Yaşadığımız olayın sadece kendimizi ilgilendirdiğini düşünmek de doğru değildir. Çünkü olaylardan farklı kişiler farklı şekillerde etkilenmektedir. Etkileniş biçimlerinin nedenleri ve sonuçları farklıdır. Bu nedenle olaylar sosyal, siyasal, ekonomik, kültürel, dinsel sebep, sonuç ve etkilerine bakarak çok boyutlu olarak ele alınmalıdır. Yakın çevremizdeki bir örneğe bakarsak bir olayın çok boyutlu olduğunu fark ederiz.

Örnek: Bir trafik kazası kimleri etkiler? Bu sorunun cevabını düşünün. Böyle bir olay sadece kaza yapanları değil yanda şekilde verildiği gibi pek çok kişiyi etkiler. Aynı olay birçok insanı farklı biçimde etkileyebilir.

Örn. çocukların parkta oynaması, insanların alışveriş yapması, iki kişinin birbiriyle tartışması, trafik kazasının yaşanması, çevre kirliliğinin ortaya çıkması vs. Karşılaştığımız olayların yalnızca bir nedeni yoktur, birden fazla nedeni olabilir. Sebepsiz olay yoktur.