Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com

Genel => Sosyal Faaliyet ve Geziler => Konuyu başlatan: Sosyaldeyince - 11 Mayıs, 2017, 11:15

Başlık: Bu Yaz Ülkemizde Nereleri Gezelim?
Gönderen: Sosyaldeyince - 11 Mayıs, 2017, 11:15
Bu Yaz Ülkemizde Nereleri Gezelim?

Ayvalık / Cunda Adası
Ayvalık Cunda Adası

Ayvalık’ın incisi Cunda Adası, Arnavut kaldırımlı taş sokakları, eşsiz deniz manzarası ve tabiat güzellikleriyle özellikle bahar aylarında görülmeye değer.

Cunda’ya bugünkü kimliğini kazandıran taş Rum evleri, tarihi binaları, manastır ve kiliseleri adayı daha da keyifli kılıyor. Örnek vermek gerekirse Pateriça köyleri özellikle ziyaret edilmesi gereken yerler arasında sayılabilir. Cunda mutfağı da oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Bilhassa sahildeki restoranlarda en taze ve leziz balıkların ve güzel mezelerin yer aldığı bir akşam yemeği gezinizi daha da tadlandıracaktır.

Mardin / Taş Kent
Mardin Taş evler

Uygarlıklar beşiği Anadolu’nun zengin kültür mirasıyla en çok ilgi gören şehirlerinden Mardin özellikle bahar aylarında ziyaretçi akınına uğruyor. Ortaçağ mimarisini zamanımıza ulaştıran taş işçiliğinin gözler önüne serildiği Mardin Evleri sayesinde tarihsel bir geleneğin sürdürüldüğünü görüyoruz. Mardin’in en eski yapılarından Mardin Kalesi, Deyrulzafaran Manastırı, Zinciriye Medresesi, Kırklar Kilisesi ve Ulu Camii mutlaka görmeniz gereken yerler. Ayrıca Mardin’in çarşısında telkeri işçiliğinden yapılmış gümüş ve altın takılar hatıra olarak alınmalı. Öte yandan Mardin yemekleriyle sizi bir ziyafete davet ediyor.
Soğan kebabı, zingil (içinde şerbet olan hamur tatlısı), harire (pekmez ve tarçın katılarak yapılan bir tatlı) , dobo (kuzu eti kullanılarak yapılan bir çeşit yemek) ve Mardin çiğköftesi gibi lezzetlerin özellikle tadına bakılmalıdır. Ayrıca mutlaka bir Reyhani gecesine katılın. Canlı müzik eşliğinde yer sofralarında çeşitli ikramlarla düzenlenen bu eğlenceler, sıra gecesine benzerliğiyle dikkat çekiyor. Ve günümüzde hemen hemen hepsi otel olarak faaliyet gösteren taş konaklardan birinde kalmayı tercih edebilirsiniz.

ANTALYA / ORMANA
TOROSLARIN HÂZİNESİ
antalya ormana köyü

Toros Dağları’nın eteklerindeki gizli kalmış bir cennet olan Ormana Köyü, kendine özgü düğmeli evleriyle mimari yapısını Osmanlı'dan günümüze taşıyan güzel bir köydür.

Bahar aylarında rengarenk çiçeklerle bezenen Eynif Ovası ve yılkı atlarının öyküsü, çoban yatakları ve oğlakların analarına kavuşma seremonisi...

Avrupa'nın üçüncü, Türkiye'nin bilinen en büyük yeraltı sistemlerinden Altınbeşik Mağarası Milli Parkı ve Antik Erimna... Yani görülecek çok şey var.

Çanakkale / Savaş Alanları
Çanakkale Savaş Alanları

Çanakkale Savaşı'nın yapıldığı topraklar hem çocuklarınız için eğitici hem de muhteşem doğasıyla huzur verici bir alternatif olabilir.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı ve Çanakkale savaşlarının yapıldığı alanlar, örnek olarak; Anzak Koyu, 57. Alay Anıtı, Seddülbahir, "Cape Helles" Anıtı, Çanakkale Şehitler Abidesi, Çimenlik Kalesi ve Deniz Müzesi'ni mutlaka ziyaret edin.

Tabii o kadar gelmişken diğer büyük kahramanlık destanı Truva'ya uğramadan ve Truva atını görmeden olmaz.

Karabük / Safranbolu
Karabük Safranbolu

Türk kentsel tarihinin bozulmamış bir örneği olan Safranbolu geleneksel dokusu, dünyaca ünlü evleri ile çevrili tarihi merkezi ve anıtsal yapılarıyla UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ender kentlerden.
Ahşap mimarinin etkileyici örneklerinden meşhur Safranbolu evleri mutlaka görülmeli.
Ayrıca meşhur safran çayı eşliğinde Safranbolu’yu kuşbakışı seyretmek için Hıdırlık Tepesi; bir Türkmen köyü olan Yörük Köyü; Tokatlı Kanyon ve Kristal Teras, İncekaya Su Kemeri, Cinci Hanı ve Hamamı ile Hükümet Konağı ve Saat Kulesi görülmeli.
Hükümet Konağı, kent tarihi müzesi olarak düzenlenmiş. Anadolu’nun ilk saat kulesi de konağın bahçesinde bulunuyor.
18’inci yüzyılda da inşa edilen kuleye çıkıp hala çalışır durumdaki saatin mekanizmasını inceleyebilirsiniz.
Tokatlı Kanyon ve Kristal Teras, İncekaya Su Kemeri, Cinci Hanı ve Hamamı’nı da görmeden ayrılmayın. Safranbolu tatili dönüşü sevdikleriniz için ne almalıyım diye düşünüyorsanız, onlar için en tatlı hediye meşhur Safranbolu lokumu olacak.

İstanbul / Büyükada
İstanbul Büyükada

Kentin gürültüsünden uzak bir haftasonu kaçamağı için Büyükada iyi bir tercih.
Keyifli bir deniz yolculuğu sonrası ulaşılan Büyükada’yı ister bisiklet kiralayarak isterseniz yürüyerek ya da faytonla gezebilirsiniz.

Büyükada’nın simgesi Aya Yorgi’ye dik bir yokuşu yaklaşık 15 dakika yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

Ada sokaklarındaki tarih yolculuğunuza Reşat Nuri Güntekin’in evini, İkinci Abdülhamid’in yaptırdığı Hamidiye Camii’ni, ihtişamlı köşk ve konakları görmeden son vermeyin.

İzmir / Şirince
İzmir Şirince

Şirince, eski adıyla “Kırkınca” İzmir’in adıyla özdeş köylerinden. Şirince’ye ruhunu veren dar sokakları, el işi ürünlerin satıldığı renkli tezgahları fotoğraf tutkunları için muhteşem kareler sunuyor. Şaraplarıyla meşhur köyde aklınıza gelebilecek pek meyvenin şarabı yapılıyor. Ev yapımı şarap isteğe göre tadılabilir.
Tiyatro severlerin tanışma, toplanma platformu olarak düzenlenen Tiyatro Medresesi de ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Medresede kısa bir mola verdiğiniz zaman sıcak kum üzerinde pişen bol köpüklü bir Türk kahvesi tüm yorgunluğunuzu alacak. Kahvenin yanında ikram edilen Mürver şurubunu belki ilk kez tadacaksınız. Bir çiçek olan Mürverden yapılan bu içecek aynı zamanda soğuk algınlığına da birebir. Konaklama için Şirince’nin ruhunu yansıtan butik oteller, pansiyonlar ya da otele çevrilmiş eski konaklar bahara adım atmak üzere olduğumuz şu günlerde ziyaretçilerini bekliyor.