Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com

Sosyal Bilgiler Videoları => Videolar => Konuyu başlatan: Sosyaldeyince - 09 Ekim, 2016, 19:26

Başlık: Toprağın Önemi
Gönderen: Sosyaldeyince - 09 Ekim, 2016, 19:26
Toprağın Önemi
Coğrafi şartların elverişsizliği, insanları doğayı değiştirerek ondan yararlanması konusunda farklı arayışlara itmektedir. Peki bizler bunu yaparken toprağın önemini hiç düşünüyor muyuz?


Doğal ortam, insanlara yaşamlarını sürdürebilmeleri ve ihtiyaçlarını karşılamaları için gerekli koşulları sağlar. İnsanlar ekonomik faaliyetlerini doğal çevreyi kullanarak yaparlar. Doğal çevrenin yetersiz kaldığı durumlarda ise insanlar doğal ortamı değiştirerek ondan yararlanma yoluna giderler. Barajlar, tüneller, köprüler, dalgakıranlar, yapay adalar yapılması; denizlerin doldurularak yerleşim alanı açılması insanların doğal ortamı değiştirerek yararlanmalarına örnektir.
Toprağın Önemi
Ancak tüm bunları yaparken toprağı sürekli tahrip edip kullanılmaz hale getiriyoruz. Canlıların yaşam ve besin kaynağı toprak her geçen gün zarar görüyor ve yok oluyor.
Ormanlar, canlı yaşamı için son derece önemli doğal bir bitki örtüsüdür. İnsanların tarım arazisi açmak için ormanlık alanları tahrip etmeleri doğal ortamı değiştirme ve yararlanma şekillerine olumsuz bir örnektir. Doğada bilinçsizce yapılan değişiklikler ve çevre kirliliği, doğayı tahrip etmekte ve ona zarar vermektedir. Diğer canlılarla birlikte insanların da yaşamlarını devam ettirmeleri için doğal çevrenin korunması gerekir. Doğal çevreye karşı duyarlı olmak yaşanabilir, temiz bir dünyanın anahtarıdır.
Erozyon
Erozyon; toprağın rüzgâr, akarsu ve yağışların etkisiyle aşınıp başka yerlere taşınması sonucu oluşur. Erozyonla toprağın üst kısmındaki en değerli tabakanın taşınması nedeniyle verimli topraklar yitirilir.
Ülkemizde orman alanlarının en az olduğu İç Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde erozyon daha yoğun görülür.
Ülkemizde, özellikle ilkbaharda, sağanak yağışların artmasına bağlı olarak doğal bitki örtüsünün zayıf olduğu iç bölgelerimizde büyük oranda erozyon görülür. Yine bu bölgelerimizde kurak yaz aylarında rüzgârla birlikte erozyonun etkileri artar.
Başlık: Ynt: Toprağın Önemi
Gönderen: TARIKHOCAM - 07 Mart, 2020, 10:33
Özellikle 6.sınıf üretim dağıtım tüketim ünitesinde izlettirilmesi lazım bir video.