Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com

Sosyal Bilgiler Videoları => Videolar => Konuyu başlatan: Sosyaldeyince - 08 Mart, 2016, 12:14

Başlık: Dünyaya Meteor (Göktaşı) Çarparsa
Gönderen: Sosyaldeyince - 08 Mart, 2016, 12:14
Dünyaya Meteor (Göktaşı) Çarparsa
Göktaşı ya da Meteor, uzaydan Dünya yüzeyine düşen maddelerin genel adıdır. Meteor; uzaydan Yer'in atmosferine girerek buharlaşan taşsı gökcisminin oluşturduğu ışık akması olayı olarak da tanımlanabilir.


Dünya atmosferine ortalama olarak yılda birkaç bin göktaşı girer. Ancak bunların beş yüz kadarı buharlaşmadan yere gök taşı olarak düşer. Göktaşları, Dünya atmosferine saniyede 11-72 km arasında değişen bir hızla girerler. Sürtünmeden meydana gelen ısıdan dolayı büyük bir kısmı eriyerek toz parçacıkları halinde yeryüzüne inebilir. Büyük göktaşları atmosferde gözlenebilir.

meteor göktaşı

Meteor bir göktaşı olmak zorunda değildir. Bir yıldız bir element bir gezegen olabilir. Meteor uzayda gezinirken bir gezegenin çekim kuvveti onu kendine çekerek hızlandırır ve gezegene çarparak patlama oluşturur.

Meteor yağmuru nedir?
Meteor yağmuru, meteorların atmosfere girdiği sırada, uzayda bırakmış olduğu ışıklı izlerin hava yüzeyi ile sürtünmesinden ötürü meydana gelen kızışma neticesinde oluşur. Latince olağanüstü anlamına gelen meteron'dan türemiş olan meteor, güneş siminde yer alan cisimlerin hızlı bir şekilde dünya atmosferine düşmesi anında, hava ile sürtünüp akkor haline gelmesi, gece karanlıkta yeryüzünden kısa süreli ışık çizgisi olarak izlenmesidir. Bu olay halk arasında kayan yıldız, yıldız kaydı deyimleriyle anılır.
Bu olayın meydana geldiği yer, atmosferin 80-110 km'leri arasında oluşur. Geceleyin gökyüzünü izlerseniz 8-10 adet meteor görebilirsiniz. Çok parlak ve ışıklı olanlara ateş topu denmektedir. Bunların bir kısmı yer yüzeyine kadar ulaşabilir.
Atmosfere her yıl ortalama olarak bir kaç bin adet meteor düşmektedir. Bunlar içinden beş yüz kadarı yere buharlaşmadan göktaşı olarak iner, bazısı da eriyerek toz halinde iner.