Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com

Sosyal Bilgiler Konu Özetleri => 7.Sınıf Sosyal Bilgiler Özetleri => Konuyu başlatan: sosyalci - 22 Aralık, 2015, 16:43

Başlık: 3.ÜNİTE TÜRK TARİHİNDE YOLCULUK DERS NOTU
Gönderen: sosyalci - 22 Aralık, 2015, 16:43
3.ÜNİTE TÜRK TARİHİNDE YOLCULUK DERS NOTU

ANADOLU'YA İLK TÜRK AKINLARI :
* Anadolu ; Asya ile Avrupa kıtaları arasında Karadeniz, Marmara, Ege Ve Akdeniz ile çevrili bir yarımadadır. Anadolu'nun iklimi,yer şekilleri, su kaynakları ve verimli toprakları ile tarih boyunca her zaman devletlerin sahip olmak istediği bir yer olmuştur.
*  Anadolu'ya yapılan ilk Türk akınları 4. yüzyılda Hunlar, 6. yüzyılda Sibirler tarafından yapılmıştır.
* Anadolu'ya yerleşmek amacıyla ilk Türk akınları Büyük Selçuklu Devleti komutanı  " ÇAĞRI BEY " tarafından 1015 tarihinden itibaren yapılmıştır.

OSMANLI DEVLETİ'NİN KURULUŞU (1299):
* Kösedağ Savaşından bir sonra Anadolu Sel.Dev. yıkılmış ve Anadolu'nun çeşitli yerlerinde yukarıda adı geçen beylikler kurulmuştur.Bu beyliklerde en önemlisi ve ileride büyük bir devlet olacak olan OSMANOĞULLARIDIR.
* Osmanlı Devleti'ni kuranlar Oğuzların Kayı boyundandır.Kayılar Anadolu'ya geldiklerinde başlarında bulunan Ertuğrul Gazi batıya doğru ilerleyerek Bizanslılardan Söğüt ve Domaniç'i alarak yurt edinmiştir.
* Ertuğrul Gazinin ölümünden sonra beyliğin başına oğlu Osman Gazi geçmiş ve 1299 yılında Söğüt(Bilecik) ve Domaniç(Kütahya)te Osmanlı Devletini kurmuştur.
*Osmanlı Beyliği Anadolu'da kurulan beylikler arasında en küçüğü olmasına rağmen kısa zamanda büyüyüp güçlü bir devlet haline gelmiştir.