Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com

Sosyal Bilgiler Videoları => Videolar => Konuyu başlatan: Sosyaldeyince - 07 Aralık, 2015, 19:38

Başlık: Doğal Afet
Gönderen: Sosyaldeyince - 07 Aralık, 2015, 19:38
Doğal Afet
Doğada kendiliğinden meydana gelen, yıkıcı etkisi bulunan, can ve mal kaybına neden olan doğa olaylarına doğal afet denir.Deprem, çığ, tsunami,  sel, heyelan, yanardağ patlaması, orman yangınları doğal afetlere örnek olarak gösterilebilir.

Türkiye'de İlk Televizyon Yayını

Ülkemiz deprem kuşağında bir ülkedir. Deprem görülme olasılığı fazladır. Deprem insan öldürmez, binalar öldürür.
Yağışların ve eğimin fazla olduğu Doğu Karadeniz’de sel ve heyelan olaylarına sıkça rastlanmaktadır. Kar yağışlarının fazla olduğu Doğu Anadolu bölgesinde kış aylarında çığ görülmektedir. Yaz sıcaklıklarının fazla olduğu Akdeniz bölgesinde ihmal ve dikkatsizlik sebebiyle orman yangınları görülmektedir.
Ülkemizde aktif yanardağ olmadığından yanardağ patlaması görülme ihtimali yok denecek kadar azdır.
Deprem kuşağında bulunan ülkemizin etrafındaki denizler okyanuslara kıyasla oldukça küçük su kütleleri olduğundan tsunami görülmez.
Hangi doğal afet olursa olsun gerekli tedbirler alındığında bu afetlerin can ve mal kaybına neden olan etkilerinden korunmak, insanlara zarar veren sonuçlarını azaltmak mümkündür.
Doğal afetler öncesinde, sonrasında alınacak önlem ve yapılacaklar hakkında bilgi sahibi olmalıyız.
İlk yardım önlemleri hakkında her vatandaş eğitim almalı ve doğru ve hızlı yapılan ilk yardımın hayat kurtaracağını unutmamalıdır.

Eğer biz ağaçları kesmeseydik; çığ, erozyon, heyelan ve sel ihtimalini en aza indirebilirdik. Binaları doğru yapsaydık depremlerde binaların yıkılmasını ve insan kayıplarını önleyebilirdik. Doğal afetler anında ve sonrasında alınabilecek tedbirler konusunda eğitim alsaydık bu afetlerden en az zararla kurtulabilirdik.