Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com

Sosyal Bilgiler Videoları => Videolar => Konuyu başlatan: Sosyaldeyince - 04 Mayıs, 2015, 21:17

Başlık: Vecihi Hürkuş
Gönderen: Sosyaldeyince - 04 Mayıs, 2015, 21:17
Vecihi Hürkuş
Türk havacılığına önemli hizmetleri olan, Kurtuluş Savaşı'nda önemli görevler üstlenen, kendi adını verdiği Türkiye'nin ilk uçağını yapan girişimci, vatansever bir insan...Vecihi Hürkuş 1896 yılında İstanbul'da doğdu. Tophane Sanat Okulu'nu bitirdi. 1912 yılında Balkan savaşlarına katıldı. 1914 yılında tayyareci olmaya karar verdi. Bir süre Bağdat cephesinde makinist olarak görev almıştır. 1916 yılında pilot olarak ilk uçuşunu gerçekleştirdi. 1917 yılında Kafkas cephesine tayyare bölüğüne atandı ve uçak düşüren ilk pilot oldu. Bir hava savaşında uçağı düşünce bu uçağını Ruslara vermemek için uçağını yaktı. 1 yıl Ruslara esir oldu.
Vecihi Hürkuş
1920 yılında Kurtuluş Savaşı'nda önemli görevler aldı. Kurtuluş savaşındaki başarılarından dolayı İstiklal Madalyası aldı. Özellikle Sakarya savaşı sırasında Yunanlılarla yaptığı hava mücadeleleri çok önemliydi, savaş sırasında elimizde bulunan birkaç uçaktan birini kullanan Vecihi Hürkuş önemli başarılara imza attı. Savaş sonrasında yeni tayyarecileri eğitmeye başladı.
Kurtuluş savaşından sonra kendi uçağımızı yapma çalışmalarına başladı. 1924 yılında ilk Türk uçağı olan Vecihi K-6 uçağını yaptı. Ancak uçak yapım serüveni onu uzun yıllar uğraştırdı. Bu azimli vatan sever insan pek çok engelle karşılaştı. Yaptığı uçakları uçuş izni alamadı, karşısına çıkan bu engelleri aşmak için uzun yıllar uğraştı. Yaptığı Vecihi K-6 uçağını izinsiz uçurduğu gerekçesiyle ceza aldı ve görevinden istifa etti. Hava kuvvetlerinden ayrıldı bir süre Ankara'da yaşadı. Ardından yurtdışında çeşitli çalışmalar yaptı. Bir süre Türkiye'deki uçuş faaliyetlerinden uzak kalan Vecihi Hürkuş Kayseri'de kurulan Tomtaş uçak fabrikasında görev aldı, yeni uçakların yapımını üstlenen Vecihi Hürkuş 1927 yılında ilk defa Kayseri-Ankara arasında uçak seferleri yaparak tarihe geçti.
1930 yılında Vecihi Hürkuş İstanbul'da Vecihi 14 adında diğer uçağını yapar ancak bu uçak için de uçuş izni alamaz. Hürkuş Türkiye'den alamadığı uçuş iznini Çekoslovakya'dan alır. Ancak Türkiye'de Vecihi 14 uçağının uçuş izni iptal edilir. 1932 yılında ilk Türk Sivil Havacılık Okulu'nu açtı. 1933 yılında girişimci Nuri Demirağ kendisine yeni bir uçak yapması için 5 bin Türk lirası verir ve Vecihi Hürkuş, Vecihi 16 adlı uçağını yapar ancak bu uçağın da uçuşuna izin verilmez. 1935 yılında Atatürk'ün de yardımıyla Ankara'da amatör gençleri eğitir, Almanya'dan aldığı Tayyare mühendisliği diploması Türkiye'de kabul edilmez, uzun yıllar mücadelesini devam ettirir. 1954 yılında Hürkuş Hava Yolları'nı kurar ancak bu hava yollarının işletilmesi konusunda engellerle karşılaşır.
Hayatı uçma azmi ve Türk havacılığına yaptığı büyük hizmetlerle geçen, ancak yaşadığı dönemde değeri anlaşılamayan Vecihi Hürkuş, 16 Temmuz 1964 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.