Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com

Sosyal Bilgiler Videoları => Videolar => Konuyu başlatan: Sosyaldeyince - 28 Nisan, 2015, 18:36

Başlık: Nano Teknoloji Nedir?
Gönderen: Sosyaldeyince - 28 Nisan, 2015, 18:36
Nano Teknoloji Nedir?
Çok küçük anlamına gelen Yunanca bir kelimeden türeyen nano, bir ölçü birimidir ve milyonlarca parçayı gösterir. Nanoteknoloji genel olarak maddeyi dolaylı olarak atom boyutuna yani "nano" boyutuna indirgeme işidir.1974 yılında Tokyo Üniversitesi'nde Nario Taniguchi tarafından ortaya atılan nanoteknoloji, mevcut teknolojilerin daha ileri düzeyde duyarlılık ve küçültülmesine dayalı olarak hızla ortaya çıkan teknolojidir.
Nanoteknoloji ölçü olarak nanometre adı verilen bir ölçme birimini kullanır. Her bir ölçüde 1 milyar nanometre vardır. Her bir nanometre 3 ile 5 atom genişliğindedir. Ortalama, insan saç telinin kalınlığından elli bin kez daha küçüktür.
Nano Teknoloji


Nano Teknoloji Nerelerde Kullanılacak ve Hayatı Nasıl Değiştirecek?
Nanoteknoloji birçok bilim dalını kapsamasına karşın özellikle tıp alanında oldukça çarpıcı gelişmelere imkan tanıyacaktır. Gelecekte mikroskobik robotlar vücudun dolaşım sistemine girerek hücre seviyesinde onarım yapıp hastalıkları iyileştirebilecek. Nano algılayıcılar insan vücudundaki hastalıkları çok önceden saptayarak erken tedavi olanağı tanıyacaktır.
Dahası ameliyat esnasında vücudun sadece hastalıklı bölgesine inen mikroskobik cihazlar; yiyecekleri saran ve bakteriyel bozulma olduğunda rengi değişen alüminyum folyo gibi ürünler elde edilebilecektir.
Bu teknolojiyle üretilen minik aygıtlar adeta minik birer denizaltı gibi damarlarımızda dolaşabilecek, yönlendirdiğimiz hücreye alıcıları vasıtasıyla yapışabilecek ve mikro makaslarıyla adeta bir cerrah gibi hücredeki aksaklıkları giderebilecek, hatta DNA üzerinde değişiklikler yapabilecekler.
Bilgisayar üreticileri gelecekte nano boyutta çip mimarileri ile çok daha hızlı işleme gücüne erişmeyi umuyorlar. Otomotiv endüstrisinde ise, çok daha iyi görüş kabiliyeti sağlayacak nanoteknoloji destekli camlar, otomobillere entegre edilmek üzere.
Kimi tekstil firmaları, nanopartikülleri pantolonlara katarak kırışmaya ve lekelenmeye çare arıyorlar.
Bilim adamları, atomik ve moleküler boyutlarda çalışırken bazı ortak maddelerin farklı şekillerde davrandığını keşfetmişlerdir. Elektronik iletkenler yalıtkan olmaya başlamış, ilaç uygulamaları sırasında, iltihaplanmış kan damarları duvarlarını hedef almak için, bakterilerle ayrışabilen polimeriler beyaz kan hücrelerini (lökositleri) taklit edebilmişlerdir.

TOPLUMSAL BOYUTLARI
Nanoteknolojiyi yakından incelersek çok enerji tasarruflu ve çevre dostu. Günümüzün teknolojileri ise hammaddenin üretimiyle başlıyor ve istenen maddenin saflaştırılması için birçok işlemden geçiyor; artık maddesi çok, çevre düşmanı ve gereksiz enerji tüketiyor. Atmosferde gittikçe artan karbon dioksit gazında ve dünyamızdaki ısı artmasında günümüzün enerjiye aç teknolojilerinin etkisinin büyük olduğunu herkes kabul ediyor.
Nanoteknolojide imalat için gereken her şey portatif olabilecek büyüklükte. Ayrıca hammaddeleri çok uzak yerlerden alıp taşımaya gerek kalmıyor, çünkü hammadde olan atomlar her yerde var. Bunların doğal neticesi, ekonomide merkeziyetçilik ortadan kalkacak.
Günümüzde küçük bir azınlığın elinde olan ileri teknoloji ve sermaye, coğrafi olarak daha homojen dağılacak, demokratik düzenler daha bir anlam kazanacak. Tabii insanlık böyle bir teknolojiyi kötü yolda da kullanabilir. Moleküler makinaların, mini robotların, kitle imha silahları yapımında kullanılma olasılığı da var.
İşte bazı ilginç özellikler:
1 virüs, bakteri =100 nano boyutunda
Bir maddenin atom büyüklüğü 100 nanometrenin altına indirildiği zaman inanılmaz özellikler elde ediliyor. İşlem esnasında maddede ışık kaynağı ile temas etmesi durumunda ve ısı farklarından dolayı birtakım özellikler aktif oluyor; madde bakteri tutmuyor.  Maddenin kazandığı foto-katalitik ve fotosentez özelliklerinden dolayı virüs üremesi engellenirken daha çok oksijen (O) üremesi sağlanıyor,
Maddenin insan bedeni ile temas etmesi halinde kan dolaşımı % 20 oranında artıyor, yaratılan masaj etkisi insan vücudunu daha enerjik ve dinamik hale getiriyor.
İşin en önemli yanı da maddenin kazandığı bütün bu özellikler kimyasal olmayıp sadece fiziksel nedene bağlı bulunduğu için hiçbir zararlı yan etki meydana getirmemektedir.
Nanoteknolojide bir sınır yoktur, yapılabilecekler uzmanların hayal gücüne kalmıştır.

NANOTEKNOLOJİNİN GİREBİLECEĞİ ALANLAR
ABD nanoteknolojiyi daha ziyade uzay, savunma, bilgisayar ve tekstil alanlarında kullanmaya başlamış durumda.
Tayvan ise daha çok gündelik sivil hayata uygulamaya çalışmakta.
Su Arıtma: Antibakteriyel su filtreleri, defalarca kullanılabilen su topları (her türlü
suyu içilebilir ve antibakteriyel hale getiriyor) 
Boya Sanayi: 60 kata varan enerji tasarrufu sağlayan, self-cleaning özellikli dayanıklı her türlü endüstriyel boyalar (ateşe dayanıklı kazan, yüksek fırın boyaları) 
Tekstil: Kurşun geçirmez, hafif, sıcak-soğuğa dayanıklı, leke tutmayan kumaş üretimi, ayak kokusunu kesen, vücudu zinde tutan, enerji veren tabanlık, yüze ve göze masaj yapan masklar, antibakteriyel çarşaf, yorgan, battaniye (yazın serin, kışın sıcak tutma özelliği) vb.
Mutfak ve Gıda Ürünleri: Teflon benzeri, teflonun zararlı etkilerinden arındırılmış
yemek pişirme araçları, tasarruf ve lezzet sağlıyor.