Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com

Sosyal Bilgiler Sunu, Slayt ve Haritaları => 5.Sınıf Sosyal Bilgiler Sunu ve Slaytları => Konuyu başlatan: Kutup Yıldızı - 20 Nisan, 2015, 12:20

Başlık: GERÇEKLEŞEN DÜŞLER ÜNİTESİ SUNU SLAYTI
Gönderen: Kutup Yıldızı - 20 Nisan, 2015, 12:20
GERÇEKLEŞEN DÜŞLER ÜNİTESİ SUNU SLAYTI
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TEKNOLOJİNİN GELİŞİMİ

sunudan bir bölüm..
Mucit: Yeni bir buluş ortaya koyan, icat eden kişiye mucit denir.
Buluş(İcat): Bir şeyi ilk kez ortaya koymaya veya icat edilmeye denir.
Buluşlar, insanoğlunun ihtiyaçlarını karşılama ve karşılaştığı problemleri çözme gayret ve merakından doğmaktadır. Bununla beraber, planlı ve sürekli bir çalışma gerekmektedir.
Buluşlar ve icatlar insan yaşamını kolaylaştırır ve değiştirir.
Teknoloji bilimsel bilgilerden yararlanarak insan oğlunun ihtiyaçlarına uygun alet ve araçların yapılması ya da üretilmesi için gerekli bilgi ve yetenektir.
Bilim ve teknoloji arasında sıkı bir ilişki vardır. Buluşlar, teknolojik gelişmeler sayesinde zamanla gelişmiş ve işlevleri artmıştır.
Buluşların çok azı tesadüf sonucu ya da aniden ortaya çıkmıştır. Buluşların ortaya çıkması için insan oğlunun belli bir bilimsel ve teknolojik birikime sahip olması gerekmiştir. Günümüzde buluşların çoğu, daha önce yapılan çalışmaların, birikimlerin ve aletlerin geliştirilmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.
Hayatımızı hem olumlu hem de olumsuz yönde etkileyen buluş ve icatlar olabilir.
Örneğin, cep telefonları iletişim alanında insanlara kolaylık sağlar. Fakat uzun süre kullanıldığında yaydığı radyasyon nedeniyle insan sağlığına zarar verir.  Kredi kartları hayatımızı kolaylaştıran teknolojik gelişmelerinden birisidir. Ancak gelirimizin çok üzerinde harcama yapmak, ekonomik durumumuz, ruh sağlığımız ve aile hayatımızda çok büyük sıkıntılar ortaya çıkarabilir.
  alıntıdır....

sunu alttaki ektedir...