Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com

Sosyal Bilgiler Videoları => Videolar => Konuyu başlatan: Sosyaldeyince - 17 Nisan, 2015, 07:35

Başlık: Geri Dönüşüm
Gönderen: Sosyaldeyince - 17 Nisan, 2015, 07:35
Geri Dönüşüm
Kullandığımız kağıt, cam, plastik ve madenlerin tekrar kullanmak için toplanıp işlenerek yeni ürünler elde etme işine geri dönüşüm denir.


Geri dönüşüm neden gereklidir?
Katı atıkların yol açtığı çevre kirliliği tahmin edildiğinden çok daha büyüktür. Özellikle kağıt, plastik, cam gibi atıklar geri dönüşüme uğramadığı takdirde doğanın ekolojik dengesini büyük ölçüde bozar.
geri dönüşüm
Son yıllarda dünyada çevre kirliliğini önlemek için geri dönüşüm işlemleri hız kazanmıştır. Ülkemizde özellikle geri dönüşüm işlemleri ekonomik yönden büyük kazançlar elde edilmesini sağlamaktadır. Hem istihdam (iş imkanı) hem de enerji anlamında ekonomiye kazançlar sağlamaktadır. Türkiye'de yıllık yaklaşık 2.5 milyon ton atık çevreye zarar vermektedir. 2.5 milyon atığın büyük bir kısmı geri dönüşüme tabi tutulmamakta ve çevre kirliliğinin ana sebebi olmaktadır. Geri dönüşüm sayesinde yaklaşık her yıl 200 milyon adet yetişmiş çam ağacı kurtarılabilir bu da yaklaşık 2 bin dekar orman alanını korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak demektir.
Ayrıca geri dönüşüme uğrayan atıklar sayesinde büyük miktarda da enerji tasarrufu sağlanacaktır. Bu sayede milyarlarca liralık kazanç ülke ekonomisine büyük yarar sağlayacaktır. Eğer bizler yaşadığımız evde, eğitim gördüğümüz okulda, çalıştığımız kamu kurum ve kuruluşlarında, sanayi ve spor tesisleri alanlarında ayrı çöp konteynerleri oluşturup çöplerin ayrı ayrı toplanmasını sağlarsak üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yapmış oluruz. Günlük hayatımızda bunu bir alışkanlık haline getirirsek çevreye duyarlı bireyler olarak elimizden geleni yapmış ve geri dönüşüme katkı sağlamış oluruz. Ayrıca, ayrı ayrı toplanan plastik, kağıt, cam gibi ürünler fabrikalara daha kolay ulaştırılacağı için enerji ve zamandan da büyük tasarruf etmiş oluruz.
Unutmamamız gereken önemli bir husus da şudur; geri dönüşüm demek sadece toplanan atıkları fabrikalara ulaştırmak demek değildir. Kullandığımız ürünleri tekrar kullanılabilecek hale getirmek ya da tekrar kullanmak da bir geri dönüşüm sayılmaktadır. Örneğin; kullandığımız işe yaramayan kağıtlardan çeşitli oyuncaklar yapmak yada kullandığımız plastik ürünlerden işimize yarayacak yeni ürünler yapmak bir geri dönüşüm işlemi sayılmaktadır.