Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com

Sosyal Bilgiler Videoları => Videolar => Konuyu başlatan: Sosyaldeyince - 17 Mart, 2015, 22:45

Başlık: Su Değirmeni
Gönderen: Sosyaldeyince - 17 Mart, 2015, 22:45
Su Değirmeni
Su değirmenlerinin nasıl çalıştığını biliyor musunuz?Dönerek hareket eden, birbiri üzerinde iki yuvarlak taşın mısır buğday gibi besinleri ezip, parçalayıp ufalaması ya da toz haline sokmasına yarayan mekanizmalara değirmen denir. Değirmenlerde esas ters yönde dönebilen iki yüzey ile bu iki yüzeyi döndürebilen kuvvettir.
Piri Reis Dünya Haritası

Akarsu kuvvetlerinden faydalanmak suretiyle meydana gelen değirmenler, Akarsu, türbinlerin ya da su dolaplarının üzerime dökülerek değirmeni çevirir. Suyun çevirebildiği taş çiftine göre (bir taşlı, üç taşlı değirmen) adları ile anılırlar.

Ülkemizde yüzyılardır kullanılan su değirmenlerinde dönen iki taş, su gücüyle hareket ettirilir ve taşların arasına konulan mısır, buğday gibi besinler yemeklerde kullanılmak için iyice parçalanır. Yüzyıllar öncesinde motorla çalışan aletler yokken un yapmak için su değirmenleri kullanılırdı. Tahıl öğütmede kullanılan değirmenler günümüzde artık yok denecek kadar azdır. Özellikle elektrikle çalışan yeni sistemler sayesinde su değirmenleri unutulmuş ve çoğu kullanılamaz hale gelmiştir. Karadeniz başta olmak üzere bazı yerlerde su kaynakları bol olan köylerde su değirmeni kullanımına devam edilmekte ve bu gelenek yaşatılmaktadır.