Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com

Genel => Sosyal Faaliyet ve Geziler => Konuyu başlatan: Sosyaldeyince - 13 Mayıs, 2017, 12:17

Başlık: Cennet Ülke Türkiye
Gönderen: Sosyaldeyince - 13 Mayıs, 2017, 12:17
Cennet Ülke Türkiye

LİKYA YOLU
LİKYA YOLU

Likya Yolu, Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu ve dünyanın da en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotası arasında gösteriliyor.
Antik dönemdeki kentleri birleştiren bu yol, aynı zamanda denizle iç içe olmasıyla da farklı bir deneyim sunuyor.

Fethiye’den başlayan Likya Yolu üzerinde Sdyma, Pyndai, Phellos, Apelia, Patara, Antiphellos, Limyra, Olympos ve Phaselis gibi antik kentlerde eski medeniyetlerin izlerine rastlayabilirsiniz.
Akdeniz sahillerinin de tadını doyasıya çıkarmak, el değmemiş küçük koyları keşfetmek için de Likya  Yolu iyi bir seçenek. Üstelik yılın 11 ayında ziyarete uygun.

BAFA GÖLÜ
BAFA GÖLÜ

Antik dönemlere ait izler taşıyan Bafa Gölü kıyıları farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış.
Gölün etrafındaki köylerden Kapıkırı, Heraklia Antik Kenti’nin üzerine kurulmuş. Kapıkırı Köyü’nden (Heraklia) Latmos Dağı (Beşparmak Dağları) tepelerine çıkan Kral Yolu en güzel yürüyüş rotası.

Kral Yolu takip edilerek Beşparmak Dağları üzerinde tarih öncesi ve antik dönemlere ait resimler, freskler, manastır kalıntıları görülmeye değer.
Bunlara ek olarak Bafa Gölü çevresindeki köyleri gezebilir; Serçin Gölü’nde kano gezisi yapabilir; Beşparmak Dağları’nın Gnyas kayalıklarında foto-safariye katılabilirsiniz.

KAZ DAĞLARI MİLLİ PARKI
KAZ DAĞLARI MİLLİ PARKI

Bitki çeşitliliği, uçsuz bucaksız ormanları, yaylaları, derin kanyonları, mitolojik öyküleri ve efsaneleriyle Kazdağları’nda trekking rotalarının bir kısmı kanyonlara yapılırken bir kısmı da dağın yamaçlarından zirveye kadar uzanıyor.

Şahinderesi Kanyonu, Manastır Çayı, Sutüven Şelalesi, Tozlu Yaylası ve Ayı Deresi ilk akla gelen yürüyüş rotaları. Dağ yürüyüşü içinse Tahtakuşlar-Kapaklı, Dumanlı-Tavşanoynağı-Sarıkız parkuru ideal. Unutmadan, bazı etaplar çok tehlikeli olduğu için rehbersiz girilmesine izin verilmiyor.

ANTALYA / ORMANA
antalya ormana

Adana, Niğde ve Kayseri arasında uzanan Aladağlar, milli park sınırları içinde yer alıyor. Derin vadileri, dik ve sarp buzul kayalıkları, mağaraları, görkemli kanyonları ve yüksek platolarıyla Aladağlar’ın meşhur noktası Demirkazık Dağı. Ayrıca Emli Vadisi, Sokulupınar, Barasama Vadisi, Maden Boğazı ve Kapızbaşı Şelalesi de doğaseverlerin takip etmesi gereken rotalar.

Aladağları trekking ve doğa sporları için tercih eden macera severler Sokulupınar kamp yerini tercih edebilir ya da Demirkazık Köyü’ndeki otelde konaklayabilir.

YENİCE ORMANLARI
YENİCE ORMANLARI

Karabük’ün Safranbolu ilçesine 40 kilometre uzaklıktaki Yenice Ormanları, Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF) çabasıyla Avrupa’nın 100, ülkemizin ise dokuz sıcak noktasından biri olarak belirlenmiştir. Yeşilin bin bir tonuyla buluşabileceğiniz Yenice Ormanlarında kamp yapıp yürüyebileceğiniz güzergahları ve bisiklet güzergahlarının yanında kanyoning, kaya tırmanma aktivitesi, kuş gözlem imkanı, foto safari ve botanik yürüyüşler gibi çeşitli etkinlikler yapılabilmektedir. Bozulmamış, el değmemiş anıt gibi ağaçları ve yaban hayatı çeşitliliğiyle dikkatleri üzerine toplayan Yenice Ormanları’nı korumak ve insanlara duyurmak amacıyla 2009’da “Yenice Ormanları Doğa Yürüyüş Parkurları” projesi hazırlandı ve uygulamaya konuldu. Bu projeye kapsamında 210 kilometre boyunca işaretlenen yol üzerinde bulunan 21 parkur, alternatif güzergahlarla beraber 396 km’lik bir uzunluğa ulaşmaktadır. Ayrıca ağaçlarla kaplı yemyeşil orman yolları ve patikalardan oluşan yürüyüş parkurları; günlük, kısa ve uzun olmak üzere üç kategoride toplanmıştır.
Siz de macera sevenlerdenseniz çadırınızı hazırlayın. Çünkü Darıyazısı, Şekermeşe, Sorgun Yaylası, Eğriova Göleti, Kent Ormanı ve arboretum alanlarında doğayla iç içe, tertemiz havayı içinize çekerek kamp yapabilirsiniz.

SOĞUKSU MİLLİ PARKI
SOĞUKSU MİLLİ PARKI

Ankara, Kızılcahamam sınırları içindeki Soğuksu Milli Parkı, harika yürüyüş parkurlarına sahip.
En ilginciyse milyonlarca yıl önce meydana gelen volkanik bir faaliyetin etkisiyle taşlaşmış ağaçların bulunduğu parkur.

Taşlaşmış gövdeleriyle bir heykeli andıran bu ağaçlar jeolojik miras olarak kabul ediliyor. Birçok yabani hayvan türünü de barındıran milli parkta kamp kurabileceğiniz alanlar bulunuyor.

Alicin Manastırı, Başköy Kalesi ve Abacı Peribacaları bölgede görülmesi gereken yerler.

MACAHEL VADİSİ
MACAHEL VADİSİ

Eğer bir yerde illa “doğa harikası” tanımlamasını kullanacaksak burası altı köyden oluşan uzun bir vadinin adı olan “Macahel” olmalı.

Dağlar üzerindeki buzul gölleri, yemyeşil yaylaları, ormanları, şelaleleri, tarihi kemer ve köprüleriyle el değmemiş güzelliklere sahip bu coğrafyada birkaç günlük kamplı yürüyüşler yapabileceğiniz gibi TEMA Vakfı tarafından yapılmış konaklama evinde günübirlik kalabilirsiniz.

Gorgit Şelalesi, Beyazsu Yaylası, Yıldız Gölü ve Maral Şelalesi, Macahel parkuru boyunca mutlaka görmeniz gereken yerler…

DUPNİSA MAĞARASI
DUPNİSA MAĞARASI

Kırklareli, Demirköy’e bağlı Sarpdere Köyü yakınlarındaki Dupnisa, Trakya Bölgesi’nin turizme açık tek
mağarası. Geçmişte ancak profesyonel dağcıların ziyaret edebildiği mağara, koridorlarına yürüyüş için platformların ve ışıklandırma sistemlerinin yapılmasıyla birlikte 2003’te turizme açıldı.
2 bin 720 metre uzunluğundaki Dupnisa Mağarası, “Sulu, Kuru ve Kız” isimli üç bölümden oluşuyor. Sulu Mağara’nın içinden dere akıyor ve yer yer göletler bulunuyor. Kuru Mağara’da ise dev sarkıt, dikit ve sütunlar var. Dupnisa mağarasını farklı yapan özelliklerden biri de 11 türden yaklaşık 60 bin yarasa ile 184 mağara omurgasızına ev sahipliği yapması. Doğa yürüyüşü severler, Çukurca Köyü-Dupnisa Mağarası (orta zorlukta), Dupnisa Mağarası-Mahya Tepe (orta zorlukta), Beypınar Köyü-Dupnisa Mağarası-Sarpdere Köyü (orta zorlukta) rotalarını izleyebilir.
Mağaraların civarındaki konaklama tesisleri yeterli olmadığından Yosunlu Vadi piknik alanında çadır kurmanızı ya da Demirköy’de bir pansiyonda kalmanızı tavsiye ederiz.

SÜLÜKLÜGÖL
SÜLÜKLÜ GÖL

Bolu’ya bağlı Tavşanlı köyü sınırları içinde yer alan Sülüklügöl bir heyelan gölü. Heyelan sonrasında oluşan gölün içinde halen dikili kalan ağaçlar görülmeye değer ilginç bir manzara sunuyor. Rahat yürüyüş rotalarından biri olan Sülüklü Göl’de yürüyüşünüzü alabalık çiftliğinden başlatıp yolu takip ederek göl kenarına kadar keyifli bir yürüyüş yapabilir ya da kamp kurarak göl civarında günübirlik farklı yürüyüş rotaları deneyebilirsiniz.

Zoru sevenler için başka bir güzergah ise Kavaklı Göl istikametinden Göynük Yaylaları’na ve batı yönünde Davlumbaz yaylasından, Dokurcun’a kadar uzanan rota. Sülüklügöl’e gelmişken mutlaka alabalığın tadına bakın. Eğer vaktiniz varsa Bolu’nun Göynük ve Mudurnu ilçelerine gidebilir, Göynük’te bulunan Akşemseddin Türbesi, Süleyman Paşa Cami ve hamamı, Zafer Kulesi ve Sünnet Gölü’nü de görebilirsiniz.

KÖPRÜLÜ KANYON MİLLİ PARKI
KÖPRÜLÜ KANYON MİLLİ PARKI

Antalya, Manavgat’taki Köprülü Kanyon Milli Parkı özel bir yer. Çünkü “doğa, tarih, macera”  üçlüsünün bir arada olduğu nadir yerlerden. Kanyonun içinden geçen Köprüçay Irmağı rafting sporu için dünya üzerindeki en ideal nehirlerden ve bu nedenle her yıl yerli ve yabancı turist akınına uğruyor. Rafting dışında vadide safari veya binicilik yapılabiliyor. Özellikle iki gün süren safari tatil paketlerini tavsiye ederiz.
Tabii asıl hikaye doğa yürüyüşleri. Gür sedir ormanlarının çevrelediği vadide “Karabük Köyü-Olukköprü”, “Beşkonak Köyü-Olukköprü, “Olukköprü- Altınyaka Köyü / Selge Antik Kenti” arasında zorlu rotalar bulunuyor.
Gelmişken hemen dönmek olmaz. Ağaç evler ve pansiyonların yanı sıra çeşitli kamp ve çadır alanları güvenli bir şekilde konaklamanızı sağlayacak şekilde tasarlanmış. Köprülü Kanyon’daki maceranızı antik Selge ve Side kentlerini, Zeus ve Artemis tapınaklarını ve Manavgat Şelalesi’ni görmeden sonlandırmayın.