Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com

Sosyal Bilgiler Videoları => Videolar => Konuyu başlatan: Sosyaldeyince - 06 Haziran, 2015, 13:31

Başlık: Marshall Planı
Gönderen: Sosyaldeyince - 06 Haziran, 2015, 13:31
Marshall Planı
Marshall Yardımı olarak da bilinen bu plan, 2. Dünya savaşı sonrası ekonomisi kötü durumda olan ülkelere Amerika tarafından yapılan yardımlardır.


ABD Hazine ve Dışişleri Bakanlıklarının savaştan sonra hazırladıkları çeşitli raporlara göre Avrupa ülkelerindeki ekonomik sıkıntılar, hem SSCB taraftarı olan komünistlerin güç kazanmasına elverişli bir ortam hazırlamakta hem de ABD'nin ihracatına zarar vererek ülke ekonomisini krizin eşiğine getirmekteydi. ABD Dışişleri Bakanı George Marshall 5 Haziran 1947'de Harvard Üniversitesi'nde yaptığı bir konuşmada, ABD'nin Avrupa'nın yeniden imarı için ekonomik yardım yapacağını açıklayarak Marshall Planı olarak isimlendirilen çözüm önerisini getirdi.
Marshall Planı

İngiltere'nin memnuniyetle karşıladığı Marshall Planı'na Fransa ilk başta tepki gösterdi. Amerikalıların aksine Fransızlar Almanya'nın bu plana dahil edilmesini istemiyor, Alman sanayi bölgesini Jean Monnet tarafından geliştirilen bir başka plan çerçevesinde denetimleri altına almak istiyorlardı. ABD, Plan'ın komünizmin yükselişini engelleyeceği savını ileri sürerek Fransız komünist partisinin direnişine rağmen Paris'i ikna etmeyi başardı. SSCB ise Marshall Planı'nı Amerikan emperyalizminin Avrupa'yı ele geçirmek için kullanmayı düşündüğü bir araç olarak nitelendirerek Plan'a katılmayacağını açıkladığı gibi Doğu Avrupa ülkelerine de Plan'a katılmamaları konusunda baskı yaptı. Daha önce Plan'a katılacaklarını açıklayan Çekoslovakya ve Polonya bu baskılar sonucunda Paris toplantısına temsilci göndermekten vazgeçti.
Plan'ı kabul ettiklerini açıklayan Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, İngiltere, İrlanda, İtalya, İzlanda, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz, İsveç, İsviçre, Türkiye ve Yunanistan'dan gelen temsilciler Temmuz 1947'de Paris'te Avrupa Ekonomik İşbirliği Konferansı'nı topladılar. Savaş sırasında tarafsızlık statüsü ilan etmiş olmasına rağmen Nazi Almanyası'na gönüllü destek veren General Franco yönetimindeki İspanya ise toplantıya davet edilmemişti. ABD, İngiltere ve Fransız işgal bölgelerindeki Alman temsilcilerin de katılımıyla Nisan 1948'de Marshall yardımlarının dağıtımının eş güdümü için Avrupa Ekonomik İşbirliği Örgütü (OEEC) kuruldu.
ABD 1948-1951 döneminde 17 Avrupa ülkesine toplam 12 milyar 731 milyon dolarlık ekonomik yardım yaptı. Yardımların çok büyük oranda ABD hükümetinin Amerikan şirketlerinden satın aldığı malları Avrupalılara aktarması şeklinde oluşu, Amerikan ekonomisinin de canlanmasına yol açtı. Marshall yardımları sayesinde ekonomilerinde gözle görülür bir gelişme kaydetmeye başlayan ülkelerde komünistlerin iktidarı ele geçirme ihtimali ortadan kalktı. Marshall yardımları, dolaylı olarak Avrupa ekonomik bütünleşme hareketine de ivme kazandıracaktır.
4 Temmuz 1948 tarihinden itibaren Türkiye, Marshall yardımlarını almaya başladı. Alınan bu yardımlar, ziraat, madencilik, altyapı ve askeri gücün arttırılması amacıyla kullanıldı. Türkiye'de Amerika'ya olan ilgi arttı.