Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

İNKILAP TARİHİ 8.SINIF MİLLİ UYANIŞ 2.ÜNİTE BOŞLUK DOLDURMA ETKİNLİĞİ

Başlatan Sosyaldeyince, 15 Aralık, 2015, 17:04

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

İNKILAP TARİHİ 8.SINIF MİLLİ UYANIŞ 2.ÜNİTE BOŞLUK DOLDURMA ETKİNLİĞİ

............................................. düşüncesinin etkisiyle ................................  ve  .........................................İmparatorluğu’nun yönetimi altında yaşayan milletler bağımsızlıklarını kazanmak için harekete geçmişti.
Azınlıkların, ......................................eylemleri Balkanlardaki ...........................     ............................................... birleştirmek isteyen Rusya tarafından da destekleniyordu.
Rusya’nın ....................................olarak adlandırılan politikasının yanısıra........................................ için ................................ gibi hedefleri de vardı.
............................................................... ve ........................................ ise .......................................................................... ........................................................ile yakınlaşmak zorunda kalmıştı.
....................................Almanya’nın yanında yer almak istemesi kadar Almanlar da Osmanlı Devleti’nin bu savaşta ...............................................istiyorlardı.
Almanlar Osmanlı Devleti’ni kendi yanlarına çekmeleri hâlinde ..........................................................................................  da ....................................bir çağrısı ile harekete geçebileceğini düşünüyorlardı.
Gizli Antlaşmalar:İNGİLTERE:Hayfa, Akka, ........................................ FRANSA:Orta ve Güney ..................................................RUSYA:..........................., Van, Bitlis, Muş, Siirt, Diyarbakır  İTALYA:....................................................................
Osmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşı’ndaki .............................karşı açtı.
................................................., Kars, Ardahan ve Batum’u alarak Kafkasya üzerinden Orta Asya’ya geçip ..............................................
Enver Paşa, ................................................................., salgın hastalıklar, açlık ve soğuk nedeniyle başarıya ulaşamadı.
.......................................................................... dolayı Osmanlı Hükûmeti, güvenliği sağlamak için harekete geçti. Hükûmet bu amaçla27 Mayıs 1915’te Tehcir (Göç) Kanunu adıyla bilinen “Sevk ve İskân Kanunu”nuyla,Ermenileri ..............ettirdi.
..............................., İstanbul’u alarak müttefikleri Rusya ile .............................................kurmak istediler.
................................18 Mart ......................’te donanmalarıyla birlikte ....................................Boğaz’ını geçmeye çalıştılar.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi
site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf