Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

8.Sınıf Kurtuluş Savaşı’nda Cepheler Sunu

Başlatan sosyalfun, 19 Aralık, 2018, 19:45

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sosyalfun

8.Sınıf Kurtuluş Savaşı'nda Cepheler Sunu

DOĞU, GÜNEY ve BATI CEPHELERİ

Doğu Cephesi'nde Savaş ve Gümrü Barış Antlaşması
Birinci Dünya Savaşı sürerken 1917 yılında Rusya'da çıkan ihtilal sonucunda çarlık rejimi yıkıldı. Yeni kurulan yönetim ise savaştan çekilerek Doğu Anadolu ve Kafkasya'da işgal etmiş olduğu yerleri boşalttı. Rus kuvvetlerinin çekilmesi üzerine de Kafkasya'da Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan adıyla üç yeni devlet kuruldu.
Bu devletlerden Ermenistan Cumhuriyeti'nin amacı, Doğu Anadolu topraklarını içine  alacak şekilde Büyük Ermenistan'ı kurmaktı. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Ermenileri bu hayallerini gerçekleştirmeleri için harekete geçiren devlet ise İngiltere oldu. İngiltere, Mondros Ateşkes Antlaşması'nın 24. maddesinde Doğu  Anadolu'nun işgalini amaçlayan bir hükme yer verdi. Ayrıca Ermenilerin, Paris Barış Konferansı'na katılmalarını  ve uluslararası alanda destek bulmalarını sağladı.

Ermeniler başta İngiltere olmak üzere Batılı devletlerden aldıkları desteğe güvenerek Kars ve çevresinde yaşayan Türkleri göç etmeye zorladılar. Doğu Anadolu'da bir Ermeni devleti kurulmasını öngören Sevr Antlaşması'nın imzalanmasından sonra da Türk topraklarına doğru saldırıya geçtiler. O  günlerde bölgedeki tek  düzenli birliğimiz Erzurum'daki 15. Kolordu idi.
Bu  orduya Büyük Millet Meclisi tarafından Doğu Cephesi Komutanlığına atanan Kâzım Karabekir Paşa komuta ediyordu.
 Kâzım Karabekir, 28 Eylül 1920'de karşı taarruza geçerek Ermenilerin işgali altındaki Sarıkamış, Kars ve Gümrü'yü geri aldı. Böylece onları barış istemek zorunda bıraktı.

share button   



site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf