Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

Milli Bir Destan Ya İstiklal Ya Ölüm Ünitesi Kısa Bilgi

Başlatan alagöz, 03 Şubat, 2019, 16:02

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alagöz

Milli Bir Destan Ya İstiklal Ya Ölüm Ünitesi Kısa Bilgi

3.ÜNİTE 
"Harp, yalnız iki ordunun değil, iki milletin bütün varlıklarıyla ve ellerindeki her şeyle, bütün elde tutulur ve tutulmazgüçleriyle birbirleriyle karşı karşıya gelmesi ve birbiriylevuruşması demektir.
11 Şubat 1920 gecesi, Fransızlar ve Ermeniler, karanlıktan faydalanarak şehri gizliceterk ettiler.
16 Mart 1921'de Moskova Antlaşması'nın imzalanmasıyla Kars, Ardahan ve Artvin Türkiye'ye; Batum Gürcistan'a,Nahcivan ise Azerbaycan'a bırakıldı.
18 Eylül 1922 tarihi itibarıyla Batı Anadolu'da bir tek Yunan askeri kalmadı. Mustafa Kemal de yanındabulunan komutanlarla birlikte 9 Eylül gecesini Kemalpaşa'da geçirdikten sonra 10 Eylül günü İzmir'e girdi.
1919 yılında İngiliz egemenliğinden kurtularak bağımsızlığını kazanan Afganistan, tarihîve kültürel nedenlerle Türkiye'yeyakınlık duyuyordu.
21 Şubat 1921'deki LondraKonferansında,İstanbul Hükûmetini Sadrazam Tevfik Paşa,Ankara Hükûmetini ise Dışişleri Bakanı Bekir Sami Bey temsil etti.
30 Ağustos günü Dumlupınar'da yapılansavaşı doğrudan doğruya Mustafa Kemal Paşa yönetti. Tarihe ''Başkomutan Meydan Muharebesi" adıyla geçen bu savaşta ordumuzYunan ordusunu büyük bir bozguna uğrattı.
Ali Saip Bey, Urfa'nın kurtuluşunda rol oynamış millî kahramanlarımızdan biridir.
Ankara Antlaşması'yla Türkiye ile Fransa arasındaki savaş durumu sona erdi ve Fransa, Hataydışında işgali altında bulundurduğu topraklarımızdan çekilmeyi kabul etti.
Başkomutanlık görevini üstlendikten sonra ordunun eksikliklerini gidermek üzere"Tekâlifimilliye Emirleri"ni yayımladı.
Batı  Cephesi'nde düzenli ordunun kurulması kararı, o zamana kadar serbest hareket etmeye alışmış ÇerkezEthem gibi bazı Kuvayı milliye liderlerinde rahatsızlık yarattı.
Batı Cephesi KomutanıAli Fuat Paşa, 24 Ekim 1920'de Gediz'de bulunan Yunanlılara Kuvayı milliye birliklerinindüzensizliği nedeniyle başarılı olamadı.
Batı Cephesi KomutanlığınaAlbay İsmet Bey, Güney Cephesi Komutanlığına ise Albay Refet Bey getirildi.Kuvayımilliye birlikleri süratle düzenli ordu bünyesine alınmaya başlandı.
Birinci Dünya Savaşı sürerken 1917 yılında Rusya'da çıkan ihtilalsonucunda çarlık rejimi yıkıldı.
Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Ermenileri Büyük Ermenistan hayallerini gerçekleştirmeleri için harekete geçirendevlet İngiltere oldu.
Birinci İnönü Zaferi, İtilaf Devletlerinin kendi aralarındaki anlaşmazlıkları daha daderinleştirdi.
Birinci İnönü Zaferi'yle düzenli ordumuz Batı Cephesi'ndeki ilk başarısınıkazandı.

share button   site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf