Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

8.SINIF İNKILAP TARİHİ 3.ÜNİTE DERS NOTLARI

Başlatan nanecix, 19 Ocak, 2019, 16:35

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nanecix

8.SINIF İNKILAP TARİHİ 3.ÜNİTE DERS NOTLARI

Çalışma alıntıdır.

DOĞU CEPHESİ
Birinci dünya savaşı sonunda Güney Azerbaycan'da İngiltere'nin desteğiyle merkezi Erivan olan bir Ermeni Devleti kurulmuştu. Ruslar birinci dünya savaşından çekildikten sonra Türkler Rusların çekildiği yerlere ulaşmadan Ermeniler buralara yerleştiler. Ermeniler ayrıca Doğu Anadolu'da kendilerinin çoğunlukta olduğunu ileri sürerek bölge topraklarını istiyordu.

ABD asıllı General James Harbord (Ceyms Harbırt) başkanlığında bir heyetin hazırladığı "General Harbord Raporu" ile Ermenilerin Doğu Anadolu'da çoğunlukta olmadıkları ve iddia edildiği gibi haksızlığa uğramadıkları belgelenmiştir.

KAZIM KARABEKİR
Mondros gereğince ordular terhis edilmesi gerekirken tehlikeyi gördüğüm için
Erzurum'daki 15. kolordumu terhis etmemiştim. Kurtuluş savaşına başlarken elde bulunan az sayıdaki düzenli birliklerden biri benim birliğimdi.

Mondros ateşkes anlaşmasından sonra yurdun işgal edilmesi üzerine Ermeniler de durumdan yararlanmak istemişler ve 1920'de saldırı yapmak için hazırlık yapmışlardır.

Mustafa Kemal, Doğu cephesine Ermenilere karşı yapılan mücadelenin gerekçesini şu sözlerle vurgulamıştır:
"Biliyorsunuz ki. Mondros Ateşkes Antlaşması'ndan beri Ermeniler Türkleri öldürmekte idi. 1920 sonbaharında Ermeni katliamları dayanılmaz bir noktaya geldi. Bu sebeple Ermeniler üzerine yürümeye karar verdik. 9 Haziran 1920'de doğu bölgesinde geçici seferberlik ilan ettik."

Ermeniler İngilizlerinde desteği ile Kars, Erzurum Van ve Bitlis taraflarından saldırıya geçince Kazım Karabekir bunlarla mücadele ederek Ermenileri yenmiştir.

share button   site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf