Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

8.SINIF 3.ÜNİTE YA İSTİKLAL YA ÖLÜM DERS NOTU

Başlatan arkadaş, 16 Ekim, 2019, 10:57

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

arkadaş

8.SINIF 3.ÜNİTE YA İSTİKLAL YA ÖLÜM DERS NOTU

DOĞU CEPHESİ
Osmanlı devletinde Ermeniler uzun süre varlık içinde ve milleti sadıka(sadık millet) olarak yaşamışlardır. Hiçbir ayrım veya haksızlığa maruz kalmadan devlet memuru hatta Nazır dahi olmuşlardır. Ermeniler de diğer milletler gibi Fransız ihtilalinden etkilenerek 1877-78 Osmanlı Rus harbinden sonra çeşitli olaylar ve isyanlar çıkarmışlardır.

Ermenilerin Osmanlı devletinde bir sorun olarak görüldüğü ilk antlaşma Berlin Antlaşması olmuş ve bu antlaşmada Osmanlı devletinden Ermenilerin oturduğu yerde batılı devletler ıslahat yapılması istemiştir.

Birinci dünya savaşı başladığında özellikle İngiltere ve Rusya kendi emelleri doğrultusunda Ermenileri kışkırtmışlardır. Rusya doğu anadoluda bir ermeni devleti kurdurtma sözü ile Ermeniler üzerinden doğu akdenize inme hayali kurarken; İngiltere kurulacak ermeni devletini Rusya karşısında bir tampon devlet olarak düşünmüş ve  sömürge yollarının güvenliğini sağlamış oluyordu.

Birinci dünya savaşında Ermeniler;
    Osmanlı devletinin seferberlik çağrısına uymadı.
    Rus askerlerine katıldılar ve onlarla işbirliği yaptılar.
    Dağlara çıkıp eşkıyalık ettiler ve Türk köylerini basarak halka zulüm ettiler.
Osmanlı devleti bütün bu olanlara karşı 1915'te büyük bir ehemmiyet ve titizlikle sevk ve iskan ( tehcir kanunu) kanunu çıkararak Ermenileri Suriye ve Lübnan'a yerleştirmiştir.  çalışma alıntıdır.

share button   site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf