Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.


MEDYA OKURYAZARLIĞI DERSİ II. DÖNEM I. YAZILI SORULARI

Başlatan alagöz, 30 Mart, 2019, 13:47

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alagöz

MEDYA OKURYAZARLIĞI DERSİ II. DÖNEM I. YAZILI SORULARI

4-Hayatımıza yeni bir kavram girdi: "Çocuk Dostu Medya." Medyanın en sorunlu, karmaşık alanlarından biri çocuk medyasıdır. "Çocuk Dostu Medya", çocuk haklarını temel alan, bu doğrultuda medya içeriklerigeliştirmeyi, çocuğu medyanın olumsuz etkilerinden korumayı, çocuğu geliştirmeyi, eğitmeyi, ona hak ve sorumluluklarını öğretmeyi amaçlar.
Yukarıda verilen ifadeler dikkate alındığında Çocuk Dostu Medya ileulaşılmak istenen hedefler arasında aşağıdakilerden hangisi yer almaz?
A) Milli, manevi ve kültürel değerleri korumak.
B) Duygusal, zihinsel, düşünsel gelişimedeğer vermek
C) Medyanın olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak
D) Çocukları eğitmekten çok eğlendirmeyi amaçlamak

5- Sorunlu gördüğünüz medya içerikleriyle ilgili düşünce ve şikâyetlerinizi iletebileceğiniz kurum ve kuruluşlar olduğunu biliyor musunuz? Şikâyet konunuz bir yayın olabileceği gibi bir görsel de olabilir.Medyada tanıtılan ürünler anlatıldığı gibi olmayabilir. Başlık ve haber içeriği yanıltıcı olabilir. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde aldatılabilirsiniz.Medyada verilen bir haber yanıltıcı olabilir. Medyada verilen haber güncel olmayabilir.
Medya içeriklerini şikayet ederken dikkat edilmesi gereken önemli noktalarla ilgili verilen bilgilerden yola çıkarsak yapılabilecek en genel yorum aşağıdakilerden hangisidir?
A)  Medya görsellerinide şikayet edebiliriz.
B) Yanıltıcı başlıklar ile karşılaşırsak şikayette bulunabiliriz.
C) Medyada karşılaşılan haberlerin güncel olmayabileceği.
D) Medya içeriklerine karşı korunmamızı sağlayan kurum ve kuruşlar vardır.

10- İnternet'te huzur bozan, sağa sola sataşan, yoktan yere sıkıntı yaratan, sarkıntılık yapan, başkalarını tuzağa düşüren kullanıcıları tanımlayan bir kavram hâline geldi. İlk başlarda, bilgi girmeye çalışan kullanıcıları kasten engelleyen, bilgileri çarpıtanlar için kullanılmaya başlanmıştı. Zamanla hızla yayılan sosyal medya, ............için de bir "haz" kaynağı hâline geldi. ..................etik olarak kabul edilen bir davranış değildir hatta çoğu zaman bir hak ve hukuk ihlali olarak değerlendirilebilir.
Yukarıda boş bırakılan yerlere aynı ifade gelmesi gerekiyorsa aşağıdaki ifadelerden hangisinin yazılması daha doğru olur?
A) Yalan      B) Trollemek             C) Sahtecilik       D) Manipülasyon

share button   site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf