Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..

sosyal bilgiler seti

Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.

2018 - 2019 EĞİTİM YILI İNKILAP TARİHİ 8.SINIF I.DÖNEM II.SINAV

Başlatan TARIKHOCAM, 01 Ocak, 2019, 13:52

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TARIKHOCAM

2018 - 2019 EĞİTİM YILI İNKILAP TARİHİ 8.SINIF I.DÖNEM II.SINAV

1)Aşağıda verilen ifadelerin karşısındaki kutucuğa Doğru ise "D" Yanlış ise "Y" yazınız. (1x10=10p)
Erzurum Kongresi ile Kurtuluş Savaşı'nın amaç, gerekçe ve yöntemi ilk kez açıklanmıştır
Çanakkale Osmanlı Devleti'nin Birinci Dünya Savaşı'ndaki  taaruz cephelerindendir
Amasya Görüşmeleri'nde Misak-ı Millî  kararları onaylanarak dünyaya duyuruldu

2)Aşağıdaki sözcükleri, boşluklara uygun gelecek şekilde yazarak cümleyi tamamlayınız? (2x10=20 p)
• Osmanlı Devleti  I.Dünya Savaşı'na ........................................ Devletleri'nin yanında savaşmıştır.
• Kurtuluş Savasında Güney Cephesinde .............................. devleti  ile savaşılmıştır.
• Osmanlı Devleti  I.Dünya Savaşı'ndan, ................................................. Ateşkes Antlaşması imzalayarak çekilmiştir.
• İstanbul'da toplanan Mebusan Meclisin'de Müdafaa-i Hukuk yerine ...................................... ......adıyla grup kuruldu.

3)Aşağıda verilen gelişmeleri kronolojik sırayı takip ederek tarih şeridine yerleştiriniz.(2x5= 10p )
1-Amasya Genelgesi 2-Sivas Kongresi 3-Erzurum Kongresi 4-Havza Genelgesi 5-Mustafa Kemal'in Samsun'a Çıkışı

6- TBMM askerden kaçmaları önlemek, Anadolu'daki isyanları bastırmak ve otoriteyi sağlamak amacıyla çalışmalar yapmıştır.
Aşağıdakilerden hangisi bu çalışmalardandır?
A) Uluslar arası görüşmelere katılmak                                              B) Hıyanet-i Vataniye Kanunu çıkarmıştır.                                                      C) Mandacılığı benimsemiştir                                                                        D) Sovyet Rusya'dan yardım almıştır.

share button   

TARIKHOCAM

site tanıtım

Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf