17 Ocak 2019, 12:24     

sosyal bilgiler seti
Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.

Türkiye Selçuklu Devleti Ticaret Yolları ve Kervansaraylar Haritası

Başlatan Sosyaldeyince, 28 Aralık 2017, 18:36

« önceki - sonraki »

Sosyaldeyince

Türkiye Selçuklu Devleti Ticaret Yolları ve Kervansaraylar Haritası
Türkiye Selçuklu Devleti ile Anadolu Türk beyliklerinin Anadolu'nun Türkleşmesine yaptığı katkılar oldukça fazladır.
Malazgirt Savaşı'ndan sonra Anadolu'da kurulan Türkiye Selçuklu Devleti ile Anadolu Türk beylikleri Anadolu'nun fethinde olduğu gibi Türkleşmesinde de önemli rol oynadılar.
Türkiye Selçuklu Devleti Ticaret Yolları ve Kervansaraylar Haritası
Anadolu Türk beylikleri, fethettikleri yerlere doğudan gelen göçebe Türkmenleri yerleştirerek Anadolu'daki Türk nüfusunun artmasını sağladılar. Yeni yerleşim yerleri kurarak buralara Türkçe isimler verdiler. Anadolu şehirlerinde camiler, medreseler, köşkler, saraylar ve çeşitli vakıf binaları inşa ederek Anadolu'nun İmar faaliyetlerine katıldılar. Saltuklular Erzurum'da, Mengücekliler Erzincan ve Divriği'de, Danişmentliler Malatya ve Sivas'ta, Artuklular Elâzığ, Diyarbakır ve Mardin'de yaptıkları medrese, şifahane ve camilerle bu şehirleri birer kültür merkezi hâline getirdiler.
Anadolu'da Türkiye Selçuklularına ve çeşitli dönemlerde Anadolu'da kurulan Türk beyliklerine ait mimari pek çok mimari eser bulunmaktadır. Bu eserlerin başında kervansaraylar gelmektedir.
Anadolu'dan eskiden beri Kral Yolu ve İpek Yolu gibi önemli ticaret yolları geçerdi. Ancak Haçlı Seferlerinin sürdüğü savaş ortamında ticaret kesintiye uğradı. Türkiye Selçuklu sultanları, ülkede ticaretin gelişmesine önem verdiler. Bu nedenle ticaret yollarının güvenliğini sağladılar. Yollarda zarara uğrayan tüccarların kayıplarını karşıladılar. Tüccarları yolculukları boyunca rahat ettirmek ve her türlü tehlikeden korumak için önlemler aldılar. Kervan yollarındaki nehirler üzerine köprüler kurdurdular. Kervanların konaklaması için kervansaraylar yaptırdılar. Yolcular üç gün boyunca buralarda konaklayabilirlerdi. Dinlenme, beslenme, sağlık ve temizlik ihtiyaçlarını ücretsiz olarak karşılarlardı. Kervansarayların içinde odalar, mescit, hamam, çeşme gibi bölümler ile hekim, veteriner, nalbant ve hayvanların bakımını yapan görevliler vardı.
Kervansaraylar, kalın taş duvarları ve gözetleme kuleleriyle aynı zamanda görkemli birer kale görünümündeydi.
Ticareti geliştirmek için alınan önlemler sonucu Anadolu'da güvenlik sağlandı. Yollar boyunca yeni yerleşim yerleri kuruldu. Başta Konya olmak üzere Sivas, Tokat, Kayseri, Aksaray, Diyarbakır, Erzincan ve Erzurum gibi Selçuklu şehirleri canlı birer ticaret merkezi hâline geldi.

Anadolu Selçuklu Devleti Ticaret Yolları ve Kervansaraylar Haritası 1114x658 boyutunda alttaki ektedir.

share button   
 
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesisite tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf