Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.


Sakarya Savaşı Krokisi

Başlatan Kutup Yıldızı, 10 Aralık, 2019, 20:09

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kutup Yıldızı

Sakarya Savaşı Krokisi

Türk ordusuna son darbeyi vurarak TBMM'yi ortadan kaldırmak için saldıran Yunanlılara karşı Başkomutan Mustafa Kemal Paşa yeni bir taktik uyguladı.
Dünya askerlik literatürüne yeni bir kavram giriyordu: "topyekûn savaş". Mustafa Kemal Paşa'nın "Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanı ile ıslanmadıkça terk olunamaz. Onun için küçük-büyük birlikler, ilk durabildiği noktada, tekrar karşı cephe teşkil edip savaşa devam eder. Yanındaki birliğin çekilmeye mecbur olduğunu gören birlikler, ona tabi olmaz. Bulunduğu yerde sonuna kadar dayanmaya mecburdur." emrini alan her birlik, her asker vatan topraklarını sonuna kadar savunmaya başladı.
Yunanlılara 23 Ağustosta saldırıya geçen Yunanlılara karşı Türk kuvvetleri üstünlüğü ele geçirerek 11 Eylülde saldırıya geçti. 22 gün, 22 gecelik savaştan sonra Türk kuvvetleri, 13 Eylül 1921 tarihinde Yunan ordusunu Sakarya Nehri'nin batısına attı. Böylece Sakarya Meydan Savaşı, Türk zaferiyle sonuçlandı. Bu zaferle Viyana Kuşatmasından beri devam eden geri çekilme durdurulmuş oldu.

share button   site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf