Yaz Kursu Planları
site tanıtım
sosyal bilgiler uygulama

Hunlar, Köktürkler, Uygurlar, İpek Yolu Haritası Gönderen Konu: Hunlar, Köktürkler, Uygurlar, İpek Yolu Haritası  (Okunma sayısı 4504 defa)

Çevrimdışı Sosyaldeyince

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 4458
    • Sosyaldeyince.com
Hunlar, Köktürkler, Uygurlar, İpek Yolu ile ilgili Haritanın yer aldığı bölüm.
   
Hunlar, Köktürkler, Uygurlar, İpek Yolu Haritası

<a href="https://www.sosyaldeyince.com/harita/ortaasyatd/ortaasyatd.swf" target="_blank" class="new_win">https://www.sosyaldeyince.com/harita/ortaasyatd/ortaasyatd.swf</a>


Hunlar, Köktürkler, Uygurlar, İpek Yolu Haritası
Haritayı İndirmek için yukarıdaki yazı üzerinde Sağ Tıkla
Hedefi/Bağlantıyı Farklı Kaydet seçeneğine tıklayıp indirebilirsiniz.

Harita Bilgisi
 
Hunlar, Köktürkler, Uygurlar, İpek Yolu Haritası ile ilgili sayfa. Avrupa Fiziki Haritası, Avrupa Siyasi Haritası, Hun Devleti Haritası, Köktürk Devleti Haritası, İpek Yolu haritası, Osmanlı Devleti Haritaları, Kıbrıs Haritası, Türkiye İklim Haritası, Türkiye Bölgeler Haritası, Türkiye Siyasi Haritası, Türkiye İller haritası, Türkiye Fiziki haritası ve aradığınız diğer tüm haritalar bu bölümde yer almaktadır. HUNLAR(ASYA HUNLARI) (M.Ö. 220 - M.S. 216) M.Ö. III. yy'da Orhun ve Selenga nehirleri çevresinde kurutmuştur. Başkent Ötüken'dir. Bilinen ilk Türk Devleti'dir. Hunların bilinen ilk hükümdarı Tuman (Teoman)'dır. Oğlu Mete Han zamanında Hunlar en parlak zamanını yaşamışlardır. Mete Çin'i vergiye bağlamıştır. Çin kalabalık nü­fusundan dolayı istila etmemiş ve Çin'e yerleşmemiştir. Mete Han'dan sonra Hunlar zayıflamaya başlamış ve Çinlilerle yapılan savaşlar sonucunda M.S 48 yılında kuzey ve güney olarak ayrılmışlardır. KÖKTÜRKLER (552) Çin baskısı altında yaşayan Türkler, iç karışıklık­lardan faydalanarak bağımsız birlikler halinde yaşamaya başladılar. Göktürklerin bu yılları Ergenekon destanının konusu olmuştur. Göktürklerle ilgili bilgileri Ergenekon destanından öğrenmekteyiz. Bundan dolayı ilk dönemleri ile ilgili bilgileri net değildir. 552 yılında Bumin Kağan liderliğinde Ötüken'de kurulmuştur. Mukan Kağan ve İstemi Yabgu dönemi en parlak oldukları zamandır. Bu dönemde İpek Yolu'na hakim oldular. Göktürkler 582 yılında Doğu ve Batı olmak üzere ikiye ayrıldı. Doğu Göktürkler 630'da Batı Göktürkler ise 655 yılında Çin egemenliğine girerek bağımsızlıklarını kaybetmişlerdir. UYGURLAR (745-840) Göktürklerden sonra 745 yılında Ötüken'de kurul­muştur. Önce Ötüken olan başkentleri daha sonra Ordu -Balık (Kara Balasagun) olmuştur. Çinliler ile Müslüman Araplar arasındaki mücadelede Uygurlar Müslümanları desteklemişlerdir. Nitekim 751 Talaş Savaşı'nı Müslüman Araplar kazanmıştır. Talaş Savaşı İslamiyet'in Türkler arasında yayılmasına zemin hazırlamıştır. Uygurlar Böğü Kağan zamanında Maniheizmi resmi din olarak kabul etmişlerdir. (763) Bu dini kabul ettikten sonra hayvancılığı terk edip tarım ve ticaretle uğraşmaya başlamışlardır. Bunun sonucunda yerleşik hayata geçen Uygurlar, zamanla savaşçı özelliklerini yitirmişlerdir. İpek yolu; Çin'den başlayıp Akdeniz kıyılarına kadar devam eden bu uçsuz bucaksız kervan yolu onbeş yüzyıl boyunca doğuyla batı arasında çok önemli bir ticaret yolu olarak kalmıştır.
 

Linkback: https://www.sosyaldeyince.com/haritalar/hunlar-kokturkler-uygurlar-ipek-yolu-haritasi-t744.0.html

share button  


« Son Düzenleme: 12 Şubat 2015, 13:11 Gönderen: Sosyaldeyince »
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

sosyal bilgilerclip
Hunlar, Köktürkler, Uygurlar Sunu

Başlatan sosyalci

0 Yanıt
445 Gösterim
Son İleti 17 Aralık 2016, 14:22
Gönderen: sosyalci
clip
Hunlar Köktürkler Uygurlar Çalışma Kağıtları

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
1229 Gösterim
Son İleti 28 Aralık 2015, 17:09
Gönderen: Sosyaldeyince
xx
İpek Yolu

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
9628 Gösterim
Son İleti 11 Eylül 2014, 13:30
Gönderen: Sosyaldeyince
xx
İpek Yolu Nedir?

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
1302 Gösterim
Son İleti 30 Nisan 2014, 19:32
Gönderen: Sosyaldeyince
xx
Uygurlar

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
1572 Gösterim
Son İleti 11 Temmuz 2014, 14:32
Gönderen: Sosyaldeyince