Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.


BAĞIMSIZ TÜRK DEVLETLERİ HARİTASI

Başlatan Sosyaldeyince, 22 Mayıs, 2014, 19:00

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

22 Mayıs, 2014, 19:00 Son düzenlenme: 12 Şubat, 2015, 14:02 Sosyaldeyince
Türk Dünyası Haritası ile ilgili Haritanın yer aldığı bölüm.

BAĞIMSIZ TÜRK DEVLETLERİ  - Türk Dünyası Haritası

Haritayı İndirmek için yukarıdaki yazı üzerinde Sağ Tıkla
Hedefi/Bağlantıyı Farklı Kaydet seçeneğine tıklayıp indirebilirsiniz.


Harita Bilgisi
Günümüzde özelikle Hazar denizi çevresinde bizden başka Türk devletleri bulunmaktadır. Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Türkmenistan bunlardan bazılarıdır. Ayrıca günümüzde Balkanlarda pek çok Türk yaşamaktadır.
1991 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Devleti dağıldı. Yukarıda saydığımız devletler bağımsızlıklarına kavuştu. Türkiye uzun yıllar SSCB himayesi altında yaşayan ve bu devletlerin dağılmasından sonra bağımsızlıklarına kavuşan Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile siyasi, ekonomik ve sosyal ilişkilerini günden güne geliştirmektedir.
Sovyetler Birliği’nin dağılacağını Atatürk, yıllar önce görmüştü;
“Bugün Sovyetler Birliği dostumuzdur, komşumuzdur, müttefikimizdir. Bu dostluğa ihtiyacımız vardır. Fakat yarın ne olacağını kimse bugünden kestiremez. Tıpkı Osmanlı gibi, tıpkı Avusturya-Macaristan gibi parçalanabilir, ufalanabilir. Bugün elinde sımsıkı tuttuğu milletler, avuçlarından kaçabilir. Dünya yeni bir dengeye ulaşabilir. İşte o zaman Türkiye ne yapacağını bilmelidir… Bizim bu dostumuzun idaresinde dili bir, inancı bir, özü bir kardeşlerimiz vardır. Onlara sahip çıkmaya hazır olmalıyız. Hazır olmak, yalnız o günü susup beklemek değildir. Hazırlanmak lazımdır. Milletler buna nasıl hazırlanır? Manevi köprülerini sağlam tutarak. Dil bir köprüdür… İnanç bir köprüdür… Tarih bir köprüdür…” “…Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimizin içinde bütünleşmeliyiz. Onların (dış Türklerin) bize yaklaşmasını bekleyemeyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gereklidir.” (29 Ekim 1933)

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesisite tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf