Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.


NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR

Başlatan Sosyaldeyince, 04 Ekim, 2014, 13:19

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyaldeyince

NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR

Dikkat ediyorum, artık içimizde bir burukluk yaratarak söze, "Nerde o eski bayramlar" diye başlanıyor. Şimdi değişen ne? Hatırlıyorum da sırf çocuklarını mutlu etmek için aile büyüklerimiz kıyafetlerimizi alır, bizleri alınan kıyafetlerimizle baş başa bırakırlardı. Yeni alınan kıyafetler ya yatağımızın kenarında ya da gözümüzün önünde bayram sabahı giyilmeyi beklerdi hep. Kaç gün önce alınırdı bilmiyorum ama bayram günü hiç gelmeyecek gibi günler uzar da uzardı. Her gün kıyafetlerimizin tozunu alırdık neredeyse ayakkabılarımız denenmekten aşınır gibi gelirdi de giymemeye çalışırdık. Özenle evlerimizde hazırlanan ikramların yanı sıra yapılan alışverişler ve uzaklarda hasretle beklediğimiz yakınlarımızın bayram vesilesiyle bir arada buluşma çabası... Evet, belki bizim dönemimize ait bayram coşkusu, çok önemli bir yere sahipti.

Ve o beklenilesi gün nihayet gelirdi. Erkenden kalkarak kendimizi aile büyüklerimizle birlikte camide bulurduk. Bayram namazından sonra eve koşarak gelir, bir an önce kıyafetlerimizi giymek isterdik. Kıyafetler giyilir, bayram kahvaltısı yapılır ve evdeki büyüklerle bayramlaşılırdı. Eee tabiki bayramlaşma sonrası harçlık ve şekeri de unutmamak lazım. Ardından dışarıda arkadaşlarımızla birlikte bayramlaşacağımız komşularımızı ziyaret vardı. Saçlarımızı bol su ile yana yatırmaya çalışır, hoş kokalım diye de kolonya sürerdik.

Aile büyüklerimizin elini öptüğümüz, ceplerimizi doldurduğumuz, bayram harçlıkları ve şekerlerle bir bayram coşkusunu böylelikle geride bırakırdık.

Bayramlar, birlik ve beraberliğimizi güçlendiren, kardeşlik ve dostluğumuzu pekiştiren, dayanışma ve paylaşma duygularını artıran müstesna günlerimizdendir. Bu bayramlardan birine daha hep beraber sağlık ve esenlik içinde kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

share button   
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesiKutup Yıldızı

güzel anlamlı bir yazı olmuş...

site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf