Sosyal Bilgiler Sitesi - Sosyaldeyince.com
..:: Bilgiye Atılan Adım ::..


Sosyaldeyince.com Akıllı Telefon Uygulaması Google Play Store^de yayında.


Hikaye - Masal - Fıkra

Başlatan Kutup Yıldızı, 02 Nisan, 2013, 18:45

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sosyalci

Babası kızının coğrafya dersinden düşük not aldığını öğrenmiş. Ders çalışması için ona bir Türkiye haritası almış. İllerin yerini öğretmek için haritayı 20 parçaya ayırmış. Sonra kızına:
- Al bakalım bu haritayı birleştir. Türkiye haritasını böylece öğrenmiş olursun, demiş.
Kız aradan bir dakika geçmeden babasının yanına gelmiş.
- Babacığım bitti. Yaptım haritayı.
Adam kızının bu kadar çabuk tamamladığını görünce çok şaşırmış.
- Aferin kızım. Demek ki isteyince oluyormuş bak. Peki, yapabildiğin halde neden düşük not aldın sınavdan?
- Babacığım bunu yapması çok kolaydı. Haritanın arkasında bir oyuncak resmi vardı. Onu birleştirince harita tamamlandı.

Kutup Yıldızı

Olumsuzluklara Rağmen

Japon çocuğun tek hayali çok ünlü bir karateci olmaktı. Fakat ailesi buna izin vermezdi. Bir gün talihsiz bir kaza sonucu çocuk sol kolunu kaybetti.
   Ailesi çocuğun moralinin çok kötü olduğunu görünce ona bir karate hocası tuttu. Hoca ilk dersinde çocuğa karşısındakini sağ koluyla tutup üstünden savurmayı gösterdi. Hatta ikinci, üçüncü ve sonraki bütün derslerde hep aynı hareketi yapıyorlardı.
   Çocuk bir gün hocasına "hocam ben çok sıkıldım, artık başka hareketlere geçsek" dedi. Hoca ise bunu kabul etmeyerek dünyada bu işi en hızlı yapan kişi olmadıkça bitirmeyeceğini söyledi. Çocuk o kadar hızlanmıştı ki, hocasını bile göz açıp kapayıncaya kadar yerden yere vuruyordu. Bir gün hoca elinde bir kağıtla geldi kağıtta çocuğun gençler karate şampiyonasına katılabileceği yazıyordu.
Çocuk çok şaşırdı. Ertesi gün salonda ilk rakibinin karşısına çıkacakken heyecanla hocasına sordu, "hocam bu iş nasıl olur? Ben sadece tek hareket biliyorum kesin kaybederim" Hocası ise "sen sadece hareketi yap" cevabını verdi.
   Çocuk ringe çıktı ve hareketiyle rakibini eledi. Hatta tek hareketle finale kadar çıktı. Finalde karşısında kendisinin iki katı birisi vardı. Önce çok korktu ama gene bildiği hareketi yaparak son rakibini de yendi ve şampiyon oldu.
   Sevinçle hocasının yanına koştu ve sordu "hocam nasıl olur anlamıyorum, sadece bir hareket biliyorum, tek kolluyum ve şampiyon oldum" Hocası çocuğa baktı ve dedi ki, "senin yaptığın hareket karatedeki en zor hareketlerden biridir.
   
   Ve bir tek savunması vardır o da, rakibin sol kolunu tutmak".

Sosyaldeyince

06 Kasım, 2017, 09:24 #32 Son düzenlenme: 06 Kasım, 2017, 09:45 Sosyaldeyince
Kurtuluş Savaşı 1919-1922 yıllarında olmuştur. Daha sonra ise savaşı kazanan Türk halkının ve Mustafa Kemal Atatürk'ün birlikte çalışmaları ile Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Savaş yıllarında birçok anı olmuştur. Bu anılardan biri ise şöyledir:
Türk ordusu Yunan saldırısını kırmış ve hazırlıklarını tamamlayıp tamamen saldırıya ve düşmanı yurttan atmaya başlamıştı. Mustafa Kemal'de Başkomutan rütbesi ile ordunun başında cepheden cepheye koşmaktaydı. Bir gün cephede kendi karargah çadırından dışarı çıktı ve karargahı gezmeye başladı. Bir çadıra girdi. Burada bir Yunan esir duruyordu. Mustafa Kemal'de hayatının bir çoğunu Selanik'te geçirmişti ve Yunan diline hakimdi.
Bu esire sordu:
- Mustafa Kemal: Nerelisin?
- Yunan Esir: Selanikliyim.
- Mustafa Kemal:  Ben de orada doğdum büyüdüm.
- Yunan Esir: Rütbeniz nedir? Binbaşı mı?
- Mustafa Kemal: Hayır.
- Yunan Esir: Albay mı ?
- Mustafa Kemal: Hayır.
- Yunan Esir:  Korgeneral mi?
- Mustafa Kemal: Hayır.
- Yunan Esir:  Peki kimsiniz?
Mustafa Kemal:  Ben Mareşal ve Türk Orduları Başkomutanıyım.
Bu konuşmadan sonra Yunan esirinin gözleri faltaşı gibi açıldı. Mustafa Kemal '' Korkma. Sana bir şey yapmayacağım. ''  dedi. Yunan askeri ''Korkmadım, sadece şaşırdım çünkü bir başkomutanın savaş hattına bu kadar yakın durması inanılacak gibi değildir. '' dedi
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

Sosyaldeyince

ORMAN OKULU
Bir gün, ormandaki hayvanlar bir araya gelip okul açmaya karar verirler. Orman okulunun yönetim kurulu bir tavşan, bir kuş, bir sincap, bir balık ve bir yılan balığından oluşturulur.
Tavşan, ders programında koşma dersinin bulunmasını istemiş. Kuş uçmanın, balık yüzmenin, sincap ise ağaca tırmanmanın mutlaka zorunlu dersler arasında olması gerektiğini söylemişler.
Orman okulunun yönetim kurulu, istekleri dikkate alarak bütün hayvanlarının katılacağı bir ders programı yapmış.
Tavşan koşu dersinden 5 almasına rağmen, ağaca tırmanamıyordu. Sürekli kafa üstü düşüyordu. Bir süre sonra beyni hasar gördü ve eskisi gibi koşamadı. Artık koşuda 5 almak yerine, 3 alıyordu. Ve tabii, ağaç tırmanmada ise her zaman zayıf alıyordu.
Kuş, uçmada çok başarılıydı ama sıra toprak kazmaya geldiği zaman, o kadar başarılı değildi. Sürekli gagasını ve kanatlarını kırıyordu. Bir süre sonra toprak kazma notu hâlâ 1 olmasına rağmen, uçma notu 5'ten 3'e düşmüştü. O da ağaca tırmanmada çok zorlanıyordu.
Sonuçta eğitimin herkese aynı şekilde uygulanmasının her zaman olumlu sonuçlar doğurmadığı anlaşıldı.
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

sosyalci

Eğitici Hikayeler

Yirmiden fazla eğitici, ders ve öğütler veren hikaye bir arada.

AĞAÇLARIN GÖVDELERİNİ KEMİREN TAVŞAN.doc
KÜÇÜK BEYAZ BULUT.docx
KURT KAPANI.doc
KURT ÇOBANLIK YAPARSA.docx
KÖTÜ KALPLİ BÜYÜCÜ.docx
KONUŞAN KAVAL.docx
KIRMIZI UÇURTMA VE GÖKYÜZÜ.docx
KAYBOLAN HAZİNELER.docx K
ATI YÜREKLİ ZENGİN.docx
KARA TREN.docx
KAR TANESİ.docx
HERKES ASLINA ÇEKER.docx
GÜRÜLTÜCÜ ÇOCUK.docx
GÜNEŞ VE BULUT.docx
GÖLGESİYLE YARIŞAN TAY.docx
DÖRT MEVSİM.docx
ÇOBAN ALİ.docx
BEZELYE PRENSES.docx
AYDEDE RENKLİ ŞEHİRDE.docx
Ağaçtaki Balon.docx
Senin Elinde.docx
GÖK GÜRÜLTÜSÜ, ŞİMŞEK VE YILDIRIM.docx

sosyalci

Napolyon katıldığı bir savaşı kazanmış ve düşman ordusunun komutanı da esir olmuştur. Ancak Napolyon, komutan olmasından dolayı ona esir değil, misafir muamelesi yapmış ve onu akşam yemeğinde kendi masasına kabul etmiştir.
Düşman ordusunun komutanı olan adamda yenilgiden kaynaklanan hazımsızlık söz konusudur. Hiç durmadan konuşmakta ve yenilgiye kılıf aramaktadır. Bunun karşısında Napolyon'un tavrı gayet sakindir. Napolyon'un bu tavrıyla iyice çileden çıkan komutan; "Biz şerefimiz için savaştık, siz para için savaştınız!" deyince Napolyon'un cevabı gayet etkileyicidir. "Elbette... Çünkü herkes kendisinde olmayan şey için savaşır!"

Asyalı

KIZILDERİLİ REİSİ SEATLE'NİN ABD BAŞKANI FRANKLİN'E 1853 YILINDA YAZDIĞI MEKTUP
Beyaz adam, topraklarımızı satın alma konusundaki isteğini düşüneceğiz. Fakat benim halkım soruyor.
Beyaz adam neyi satın almak istiyor? Gökyüzü nasıl satılır ya da satın alınır? İnsan havanın temizliğini, suyun şakırtısını nasıl satabilir? Ya toprağın sıcaklığını?
Bu Dünya'nın her parçası ulusum için kutsal sayılır. Yağmurdan sonra parıldayan bir çam yaprağı, sahildeki kumsal, karanlık ormanlardaki sis, vızıldayan bir böcek, ulusumun düşünce ve yaşantısında kutsaldır.
Beyaz adam neyi satın almak istiyor?
Açlığın dünyayı saracak beyaz adam ve ardından koskoca bir çöl bırakacaksın. Demir at (lokomotif), öldürüp çürümeye bıraktığın bufalodan nasıl kıymetli olabilir? Hayvanlar insanları bırakırsa insanların ruhlarının yalnızlığı ölmez mi? Hayvanların başına gelenler, insanların da başına gelmez mi? Toprağın başına gelen oğullarının da başına gelmez mi?
Yataklarınızı zehirlemeye devam ederseniz bir gece kendi çöplerinizde boğulacaksınız. Bütün bufalolar öldürüldükten, yaban atları ehlileştirildikten, ormanlar kesildikten ve gizli köşelere kadar Dünya insan kokusuyla dolduktan sonra... Bir de bakacaksınız ki göklerdeki kartallar yok olmuş. Bu ne demektir?
Bu, yaşamın sonu ve sadece hayatta daha fazla kalmanın başlangıcıdır...
Biz bu toprakların bir parçasıyız ve onlar da bizden bir parçadır. Güzel kokan çiçek bizim kız kardeşimiz, kartal da bizim erkek kardeşimizdir. Yüksek kayalıklar, yeşil çayırlar ve vücudumuzun ılık sıcaklığı hep aynı aileye aittir.
Beyaz adam geçici olarak iktidardadır ve kendisini bütün dünyanın sahibi olduğu bir tanrı sanıyor.

Kutup Yıldızı

Fatih Sultan Mehmet'in Adaleti (Tarihi Hikaye)
Sadece çağ açıp çağ kapatmak değil mesele. Bir şehri fethetmekte değil. Zira fethettiğiniz şehre adaletle hükmetmedikten sonra bir ademin kalbini kırdıktan sonra tüm cihanı fethetseniz ne ola. Atalarımız bu düstûr ile haraket etmiş. Bakın Fatih Sultan Mehmed Han'ın inceliğine:
Fatih Sultan Mehmed, İstanbul'un fethinden sonra tüm hükümlüleri serbest bırakır. Ancak bu hükümlüler arasında yer alan iki papaz zindandan çıkmak istemezler.
Halka zulüm ve işkence eden Bizans İmparatoru'na, adaletli olmasını tavsiye ettikleri gerekçesiyle hapse atılan papazlar, bundan böyle hapisten çıkmamaya yemin etmişlerdir.
Olaydan haberdar olan sultan, huzuruna çağırdığı papazların ağzından kendi hikâyelerini dinler ve onlara şöyle der:
"Bir teklifim var: sizler İslam adaletinin uygulandığı bu memleketi geziniz, Müslüman hâkimlerin ve halkımın davalarını dinleyiniz. Eğer hayata küsmenize sebep olan adaletsizliği burada da görürseniz gelip bana bildiriniz ve önceden verdiğiniz kararınız doğrultusunda uzlete çekilerek hâlâ küsmekte haklı olduğunuzu kanıtlayınız."
Papazlar zaman kaybetmeden yola çıkarlar. İlk durakları Bursa'dır. Orada şöyle bir olayla karşılaşırlar:
Bir Müslüman'ın, "hiçbir kusuru yok" denilerek bir Yahudi'den satın aldığı atın hasta olduğu ortaya çıkar. Müslüman, sabah olur olmaz kadının yolunu tutar. Ancak kadı henüz gelmemiştir. Bir süre boyunca bekleyen Müslüman, kadının gelmeyeceğini düşünerek atını alıp geri döner ve at o gece ölür. Olayı sonradan öğrenen kadı, atın sahibi Müslüman'ı çağırarak şöyle der:
"Eğer geldiğinizde ben makamımda bulunsaydım, atı sahibine iade edip paranızı alırdım. Ancak zamanında daireme gelmediğim için olayların bu şekilde gelişmesine sebep oldum. O yüzden atın ölümünden doğan zararı ben ödeyeceğim."
Bu olay karşısında hayrete düşen papazlar buradan İznik'e geçerler. Bu şehirde ise şöyle bir mahkeme ile karşılaşırlar:
Bir Müslüman'dan tarla satın alan başka bir Müslüman ekin zamanı gelip de tarlasını sürmeye başlayınca sabanına bir küp altın takılır. Çiftçi altınların hepsini alarak tarlanın ilk sahibine giderek küpü vermek ister. Ona "Ben senden tarlanın altını değil, üstünü satın aldım. Eğer tarlanın içinde bu kadar altın olduğunu bilseydin bana bu fiyata satmazdın. Al şu altınlarını" der.
Tarlanın ilk sahibi ise, tarlayı kendisine taşı ve toprağıyla beraber sattığını söyleyerek altınları kabul edemeyeceğini söyler. Anlaşmaya varamadıkları için iki Müslüman soluğu kadının huzurunda alırlar. Kadı, adamlara çocukları olup olmadığını sorar. Birinin erkek diğerinin ise kız çocuğu vardır. Kadı, bu iki çocuğu nikâhlayarak altını da çeyiz olarak onlara vermeye hüküm verir.
Bu iki olaya tanık olduktan sonra papazlar İstanbul'a gelerek Fatih Sultan Mehmed'in huzuruna çıkarlar ve şöyle derler:
"Bizler artık inandık ki bu kadar adalet ve birbirinin hakkına saygı ancak İslam dininde vardır. Bu dinin insanları başka dinden olanlara bile kötülük yapamazlar. Bu yüzden biz zindana dönme kararımızdan vazgeçtik, sizin idarenizde hiç kimsenin zulme uğramayacağına inandık.site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf