19 Ocak 2018, 14:45     yeni yeniTakdir - Teşekkür Hesaplama
    


Hikaye - Masal - Fıkra

Başlatan Kutup Yıldızı, 02 Nisan 2013, 18:45

« önceki - sonraki »

sosyalci

Babası kızının coğrafya dersinden düşük not aldığını öğrenmiş. Ders çalışması için ona bir Türkiye haritası almış. İllerin yerini öğretmek için haritayı 20 parçaya ayırmış. Sonra kızına:
- Al bakalım bu haritayı birleştir. Türkiye haritasını böylece öğrenmiş olursun, demiş.
Kız aradan bir dakika geçmeden babasının yanına gelmiş.
- Babacığım bitti. Yaptım haritayı.
Adam kızının bu kadar çabuk tamamladığını görünce çok şaşırmış.
- Aferin kızım. Demek ki isteyince oluyormuş bak. Peki, yapabildiğin halde neden düşük not aldın sınavdan?
- Babacığım bunu yapması çok kolaydı. Haritanın arkasında bir oyuncak resmi vardı. Onu birleştirince harita tamamlandı.Kutup Yıldızı

Olumsuzluklara Rağmen

Japon çocuğun tek hayali çok ünlü bir karateci olmaktı. Fakat ailesi buna izin vermezdi. Bir gün talihsiz bir kaza sonucu çocuk sol kolunu kaybetti.
   Ailesi çocuğun moralinin çok kötü olduğunu görünce ona bir karate hocası tuttu. Hoca ilk dersinde çocuğa karşısındakini sağ koluyla tutup üstünden savurmayı gösterdi. Hatta ikinci, üçüncü ve sonraki bütün derslerde hep aynı hareketi yapıyorlardı.
   Çocuk bir gün hocasına "hocam ben çok sıkıldım, artık başka hareketlere geçsek" dedi. Hoca ise bunu kabul etmeyerek dünyada bu işi en hızlı yapan kişi olmadıkça bitirmeyeceğini söyledi. Çocuk o kadar hızlanmıştı ki, hocasını bile göz açıp kapayıncaya kadar yerden yere vuruyordu. Bir gün hoca elinde bir kağıtla geldi kağıtta çocuğun gençler karate şampiyonasına katılabileceği yazıyordu.
Çocuk çok şaşırdı. Ertesi gün salonda ilk rakibinin karşısına çıkacakken heyecanla hocasına sordu, "hocam bu iş nasıl olur? Ben sadece tek hareket biliyorum kesin kaybederim" Hocası ise "sen sadece hareketi yap" cevabını verdi.
   Çocuk ringe çıktı ve hareketiyle rakibini eledi. Hatta tek hareketle finale kadar çıktı. Finalde karşısında kendisinin iki katı birisi vardı. Önce çok korktu ama gene bildiği hareketi yaparak son rakibini de yendi ve şampiyon oldu.
   Sevinçle hocasının yanına koştu ve sordu "hocam nasıl olur anlamıyorum, sadece bir hareket biliyorum, tek kolluyum ve şampiyon oldum" Hocası çocuğa baktı ve dedi ki, "senin yaptığın hareket karatedeki en zor hareketlerden biridir.
   
   Ve bir tek savunması vardır o da, rakibin sol kolunu tutmak".

Sosyaldeyince

06 Kasım 2017, 09:24 #32 Son düzenlenme: 06 Kasım 2017, 09:45 Sosyaldeyince
Kurtuluş Savaşı 1919-1922 yıllarında olmuştur. Daha sonra ise savaşı kazanan Türk halkının ve Mustafa Kemal Atatürk'ün birlikte çalışmaları ile Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Savaş yıllarında birçok anı olmuştur. Bu anılardan biri ise şöyledir:
Türk ordusu Yunan saldırısını kırmış ve hazırlıklarını tamamlayıp tamamen saldırıya ve düşmanı yurttan atmaya başlamıştı. Mustafa Kemal'de Başkomutan rütbesi ile ordunun başında cepheden cepheye koşmaktaydı. Bir gün cephede kendi karargah çadırından dışarı çıktı ve karargahı gezmeye başladı. Bir çadıra girdi. Burada bir Yunan esir duruyordu. Mustafa Kemal'de hayatının bir çoğunu Selanik'te geçirmişti ve Yunan diline hakimdi.
Bu esire sordu:
- Mustafa Kemal: Nerelisin?
- Yunan Esir: Selanikliyim.
- Mustafa Kemal:  Ben de orada doğdum büyüdüm.
- Yunan Esir: Rütbeniz nedir? Binbaşı mı?
- Mustafa Kemal: Hayır.
- Yunan Esir: Albay mı ?
- Mustafa Kemal: Hayır.
- Yunan Esir:  Korgeneral mi?
- Mustafa Kemal: Hayır.
- Yunan Esir:  Peki kimsiniz?
Mustafa Kemal:  Ben Mareşal ve Türk Orduları Başkomutanıyım.
Bu konuşmadan sonra Yunan esirinin gözleri faltaşı gibi açıldı. Mustafa Kemal '' Korkma. Sana bir şey yapmayacağım. ''  dedi. Yunan askeri ''Korkmadım, sadece şaşırdım çünkü bir başkomutanın savaş hattına bu kadar yakın durması inanılacak gibi değildir. '' dedi
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

Sosyaldeyince

ORMAN OKULU
Bir gün, ormandaki hayvanlar bir araya gelip okul açmaya karar verirler. Orman okulunun yönetim kurulu bir tavşan, bir kuş, bir sincap, bir balık ve bir yılan balığından oluşturulur.
Tavşan, ders programında koşma dersinin bulunmasını istemiş. Kuş uçmanın, balık yüzmenin, sincap ise ağaca tırmanmanın mutlaka zorunlu dersler arasında olması gerektiğini söylemişler.
Orman okulunun yönetim kurulu, istekleri dikkate alarak bütün hayvanlarının katılacağı bir ders programı yapmış.
Tavşan koşu dersinden 5 almasına rağmen, ağaca tırmanamıyordu. Sürekli kafa üstü düşüyordu. Bir süre sonra beyni hasar gördü ve eskisi gibi koşamadı. Artık koşuda 5 almak yerine, 3 alıyordu. Ve tabii, ağaç tırmanmada ise her zaman zayıf alıyordu.
Kuş, uçmada çok başarılıydı ama sıra toprak kazmaya geldiği zaman, o kadar başarılı değildi. Sürekli gagasını ve kanatlarını kırıyordu. Bir süre sonra toprak kazma notu hâlâ 1 olmasına rağmen, uçma notu 5'ten 3'e düşmüştü. O da ağaca tırmanmada çok zorlanıyordu.
Sonuçta eğitimin herkese aynı şekilde uygulanmasının her zaman olumlu sonuçlar doğurmadığı anlaşıldı.
Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

site tanıtım
 


Özetler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Etkinlikler 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf
Eba Kazanım Testleri 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf . . : : : . . Sunular 5.Sınıf - 6.Sınıf - 7.Sınıf - 8.Sınıf